środa, 27 stycznia 2010

Orbiter na ten rok ...

Tak, po namyśle, to będzie wyglądać w tym roku:
Łatwo zuważyć, że powyższa prezentacja jest wyborem slajdów z tej, którą umieściłem w podsumowaniu 2009.

poniedziałek, 25 stycznia 2010

Przepis na Marsa 3

Młody "pozazdrościł" Jankowi Kozickiemu tworząc tę oto marsjańską bazę. Położona jest ona tuż obok Olympus Base. Jedyny pomysł "nie tak" to centralne umieszczenie lądowiska. Przy starcie Delty najprawdopodobniej z hangarów poszłyby drzazgi. O lądowaniu już nie wspomnę.
Nie ma co jednak się zbytnio czepiać. A wszystko to dzięki UCGO Daniela Polli. Oj, mamy w Orbiterze małą rewolucję. I bardzo dobrze:)

wtorek, 19 stycznia 2010

Pierwszy w tym roku Scratch ...

Właściwie to podsumowanie roku ubiegłego, oparte na przerobionej prezentacji Orbitera. Tym samym spokój z podsumowaniami w końcu mam:)
W prezentacji zawarłem wszystko, co może się przydać w rozpoczęciu zabawy tym środowiskiem. Jedyne, czego w niej brakuje to przykładów elementarnych programów - tych jednak jeszcze nie umieszczałem w sieci i nie mam pojęcia kiedy znajdę na to czas.
Niebawem czeka nas wizyta w MOA, potem kolejne zajęcia w muzeum.
A zatem przerwa w blogowaniu gdzieś do początków lutego. Potem przyjdzie pora na:

niedziela, 17 stycznia 2010

Pandora

Tych, którzy jeszcze nie widzieli Avatara James'a Camerona po prostu zachęcam do obejrzenia go w kinie - koniecznie w 3D. Warto również przynajmniej przekartkować poświęconą Pandorze książkę, którą można nabyć chociażby w Empiku. Jeżeli chodzi o mnie - to byłem zauroczony. "Puściło" mnie mniej więcej po dwu dniach, gdy już w pełni włączył się mój codzienny zdrowy sceptycyzm, pozwalający widzieć w filmie świetnie zrobioną, hollywoodzką bajkę. Tym bowiem ona jest. I nie ma sensu dorabiać jej jakiejś megagłębi ani nabijać się zrównując ją z disnejowską Pocahontas (choć nie powiem, zabawne to jest strasznie:)). Myślę, że trzeba na ten film patrzeć podobnie jak na fenomen, którym w swoim czasie stały się Gwiezdne Wojny. Zobaczymy, jak Cameron poradzi sobie z częściami 2 i 3. Na koniec parę linków: Fani "Avatara" chcą się zabijać, bo Pandora nie istnieje, opis filmu na FilmWeb (polecam galerię), dość interesujący tekst o antropologii Avatara oraz artykuł Przekroczyć rzeczywistość nie tylko w "Avatarze". Fragment z niego: "I powiem prościej, trzeba byłoby mieć ścierkę zamiast wrażliwości i drewno zamiast oczu, żeby się tym filmem nie zachwycić. Chociaż to, co na ekranie jest dziecinne, naiwne, widziane tyle razy, ale jak to działa! Jeśli się kocha obrazy, to naprawdę można się poczuć wniebowziętym." - oddaje chyba najlepiej to, czym ten film jest.
Update:
Na koniec jeszcze parę słów o tym dlaczego oznaczyłem tego posta etykietą zarezerwowaną dla podróży 10 Franka Gregorio. Cóż, to właśnie prostota fabuły, oraz liczne zapożyczenia z różnych źródeł czynią ten film idealnym materiałem do dyskusji, co by było gdybyśmy trafili na ewentualnych "łopcych". Cameron, bądź co bądź fizyk z wykształcenia (podobno) osadził swój świat nie "nie wiadomo kiedy i gdzie" lecz całkiem blisko nas, w systemie Proximy Centaura. Sama zaś Pandora - aż roi się w niej od zapożyczeń zarówno z naszego swojskiego systemu księżyców Jowisza (tu zachęcam do przewertowania książki, o której wspomniałem), jak i z mniej lub bardziej odległej historii naszej planety - mam tu na myśli te wszystkie bardziej lub mniej drapieżne stwory. Ciekaw też jestem wyników dyskusji, która właśnie się rozpoczęła. Przed chwilą wrzuciłem na Google'a religię gwiezdnych wojen, by w efekcie uzyskać między innymi odnośnik do newage.info.pl. Podobny eksperyment z religią Avatara zaprowadził mnie z kolei do tekstu Avatar: transhumanizm, virtualna rzeczywistość i racjonalizm. Nieprzypadkowo zestawiam Lucasa z Cameronem. Pierwszy z nich po pewnym czasie niechętnie przyznał, że jednak chciał Gwiezdnymi Wojnami "troszeczkę" wpłynąć na duchowość młodych Amerykanów. Drugi - na razie nie znalazłem na ten temat niczego, lecz warto wspomnieć o chociażby takim produkcie Camerona jak Zaginiony grobowiec Jezusa który miał być sensacją a stał się "wtopą".

sobota, 16 stycznia 2010

Nie załapałem się ...

Szkoda. Wygląda na to, że kalendarz astrofotografii amatorskiej przeszedł mi koło nosa. Wszystko przez nieuwagę. Zapisy na niego zakończyły się 26 grudnia. Jeszcze popytam po znajomych. Tymczasem w wersji pdf do pobrania jest on tu. Lepsze to niż nic. Ogromne słowa uznania dla organizatorów całej akcji!

piątek, 15 stycznia 2010

Małe wspomnienie lata:)

Kumpela podrzuciła mi w końcu zdjęcia z ubiegłorocznych wakacji, gdy pracowałem dla Strefy Delfinkowych przyjaciół. Niektóre ze zdjęć trochę ciemne, parę nieostrych, na jednym mam minę kretyna:) Niemniej, wspomina się to całkiem fajnie.
Jeżeli chodzi o samą Strefę, to "ichnia" stronka jest tu. Warto rozważyć, planując dla potomka jego (nie tylko) letni wypoczynek.

czwartek, 14 stycznia 2010

Rok Astronomii 2009 - Updated.

I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\rokastronomii2009Updated
Tak wygląda mapa, przedstawiająca schemat materiałów edukacyjnych stworzonych pod kątem MRA:
Tak zaś nasze ich podsumowanie:

Przed chwilą przerzuciłem na Slideshare zaktualizowaną prezentację będącą swoistym przewodnikiem po Roku Astronomii 2009 na naszym blogu. Skończyłem również raport dla Fundacji Rozwoju Systemów Edukacji związany z ich patronatem nad naszą stronką. Jego kopia na Mediafire jest tu. Zawiera ona głównie indeks tego, co na naszym blogu można znaleźć. Po prostu zauważyłem, że w materiałach w sieci dla "małolatów" dotyczących astronomii jest pewna luka. Ponieważ równocześnie potrzebowałem kopii bezpieczeństwa dla moich własnych notatek dotyczących głównie amerykańskich materiałów edukacyjnych, pomyślałem sobie, czemu właściwie nie trzymać ich w sieci w formie bloga? W ten sposób powstała swoista baza danych, której fragment właśnie teraz czytasz. Została ona pomyślana jako rodzaj "astronomicznego ABC", ze szczególnym położeniem nacisku na symulacje komputerowe realizowane przy pomocy Celestii lub Orbitera.
Tym, którzy pragną poznać pozostałe litery polecam odwiedzenie portalu astro4you lub serwisu HandsOnUniverse Polska.
By ostatecznie zamknąć temat, przypomnę jeszcze o prezentacjach:
Galeria na FRSE: zawiera krótki opis oraz kilkanaście zdjęć powstałych w ramach naszego prywatnego odkrywania kosmosu;
Scratch 2009: zebrałem w niej wszystko, co może się przydać w orientacji po zasobach Scratcha;
Scratch w edukacji domowej: mój wątek na forum ed;
Scratch konto - moje konto w społeczności Scratcha;
Celestia 2009: poświęcona Celestii oraz związanym z nią materiałom edukacyjnym;
Celestia 2009 - Mapy: pewnego rodzaju bardzo szkicowy przewodnik po kosmosie Franka Gregorio;
Kosmos w pracach plastycznych dzieci: zawierająca zdjęcia z zajęć w bytomskim MDK nr. 2;
Odkryj swój Wszechświat przy pomocy Orbitera: prezentacja w dużej mierze inspirowana e-bookiem Go play in space oraz serią tekstów Orbiter for educators Bruce'a Irvinga.
Na razie pass: zawiera prezentację podsumowującą konkurs "Odkryj Swój Wszechświat"
Astromemo: tekst w którym znajdowały się podsumowania poszczególnych miesięcy. Odpowiadające im teksty przerzuciłem również do Worda, następnie zaś umieściłem na MediaFire jako doc i docx.
Podsumowania roku 2008, które do tej pory znajdowały się na bocznym pasku bloga: Celestia 2008 podsumowanie, Orbiter 2008: Podsumowanie, Ostatnia kartka z kalendarza, Czekając na Nowy Rok.

piątek, 1 stycznia 2010

Rok Astronomii 2009 - Update:)

Nie należy niepotrzebnie mnożyć bytów. Brzytwa Ockhama.
Nie należy bez potrzeby pisać postów:) Międzynarodowy Rok Astronomii 2009 dobiegł końca. Trochę mi go będzie brakowało. Pozostaje jeszcze do 14 sporządzić krótki raport dla FRSE oraz uporządkować notatki. Do jakiejś formy blogowania zapewne jeszcze wrócimy - nie wcześniej jednak niż od połowy miesiąca. Informacje o przeredagowanych tekstach będę zamieszczał poniżej. Pozostaje mi Wam jeszcze życzyć gwiaździstego nieba w Nowym Roku.
Update:
Portal astro4you ma nową szatę graficzną. Przy okazji, do zapamiętania: Pomoc użytkownika, Loty w kosmos.
W portalu Kreatywność i innowacje Europejski Rok 2009 opis naszego projektu znajduje się tu.
Robocze podsumowania tego roku znajdują się w tekstach:
Celestia z głowy: będzie z głowy po aktualizacji (wersja zaktualizowana jest tu).
Krypta zapieczętowana: o pewnym egipskim grobowcu;)