Tryb planetarium, o którym pisałem w
poprzednim poście, przydaje się również w odniesieniu do powierzchni planet czy księżyców. Poniższe zdjęcie przedstawia Merkurego:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhXue183Yig0AlbUx_dWlhaPLOKS8slTgvyDEoqojtJippTo8jLEenOQD4gWiSMffhhzijvwnqPijwASPIDwnN9JiO1mL-daGs0T-WdV5bH6ywFq4cYgLpdY-0JXyhe4Ba5PQEyblZpCfwu/s400/merkury.jpg)
Zostało ono wykonane dzięki zastosowaniu
Telescope MFD. Po użyciu klawisza F9 widać na powierzchni planety nazwy szczegółów jej powierzchni. Szczególnie rzucają się w oczy oznaczone błękitnymi kółkami kratery. Zaintrygował mnie fakt ich znacznego nagromadzenia przy jednej z krawędzi tarczy planety oraz ich całkowity brak na widocznej tarczy. Co jest tego przyczyną? Odpowiedź jest prosta - nasz stan wiedzy. Merkury, z powodu swojej bliskiej odległości od Słońca jest trudnym obiektem do obserwacji przez teleskopy. Z kolei jeżeli chodzi o sondy kosmiczne, to do tej pory w jego pobliże dotarły jedynie dwie: Mariner i Messenger. Pisałem o tym w
paru poprzednich postach. Oto ten sam obraz co powyżej, tyle że tym razem wygenerowany przy pomocy Celestii:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhRZjs0CNR8ec5GKe01tIocqJdses9oowDAOTMMM9Hv_RoBuvQixMUElAbxw7VsOmP5JDnogQ3Q44z7wPNHAUSBFgsawnyY-YHgILhBBRp4amYJxYQ3WshVG1yPZ2FgPmxddwoWhFnr763j/s400/merkury.jpg)
Widać na nim wyraźnie, jak duży jest obszar, który jeszcze nie został skartowany. Jeżeli masz zainstalowaną Celestię, możesz uruchomić ją w położeniu właściwym dla powyższego zdjęcia klikając
tutaj.
Tryb planetarium nie jest jedynym narzędziem ułatwiającym uzyskanie informacji o obserwowanym obiekcie. Poniżej zamieszczam grafikę zawierającą informacje, które możemy otrzymać przy pomocy Orbit MFD:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjhBXrzKiURYdZE6gmttLEcdvnmdnYLFxrP_LhNLOj7hFHVsHWYzHgYNh_XwQNTaOyRGnNLwCcWn4Lzebtfd7O74yMLQr6s_Jh2cMdt17ZO6xrjfwGNjCcOTT4fJSTEwY1rveXh4z6C2nKX/s400/orbitamerkurego.png)
Widać na niej zarówno wzajemne położenie Merkurego, Ziemi i Słońca, jak i parametry orbit.
I jeszcze jedna grafika:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiaIvYaE03kn_Hbqv2VpIYwBn6TuDIIGd3V2ElIry7IAHopC_tX2U5g6P_OEDXR2ZnxlfSg3xHr1-yW1ifEIFmDxwqZJzSDS6sPo6ivXD02y9V00rTS4Exa621qFgDtdNTSh2zs_iWebZ80/s400/merkuryobiektinfo.png)
Tym razem jest to okienko Obiect Info. Wywołuje się je klawiszami
Ctrl+I. Obiect Info dostarcza nam informacji o podstawowych parametrach fizycznych interesującego nas obiektu.
I jeszcze na koniec scenariusz, po wczytaniu którego znajdziemy się w miejscu i czasie w którym wykonano powyższe zrzuty ekranów:
postcardsfromorbit\mercury.scn.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz