Jeżeli chodzi o miejsce obserwacji, to może być ono dowolne - oczywiście takie, gdzie widać niebo. Istotne jest, byśmy byli w stanie ustalić dla tego miejsca jego długość i szerokość geograficzną. Można tego dokonać w następujący sposób:
1. Posługując się odbiornikiem GPS.
2. Wyznaczając miejsce obserwacji przy pomocy narzędzia Geocoder znajdującego się tutaj:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEihRpcV-Uk1AukfT0-tV7w2Y1uloGhR4DHvM2qmTPrc9qcaaJX8lXYzdOBddEUSdLs68Rj_njuiDV7p0MT9BbfHk5mUtOmB_DptQJ2cJm94bW-ZYZrj8bhZ5gGfhkJqgTzO1WCOCz75CNhs/s400/geocoder.png)
3. Posługując się wskazówkami jakie zawarłem w poście Globe at Night - pierwszy krok.
4. Ostatni sposób na wyznaczenie długości i szerokości geograficznej miejsca obserwacji to posłużenie się mapami topograficznymi. Jak to się robi - nie próbowałem;) Niemniej wskazówki można odnaleźć pod adresami: www.nb.net/~resteele/newsites/find_log_lat.htm oraz www.lib.clemson.edu/GovDocs/maps/latlong.htm.
Na koniec jeszcze dwie sprawy: możemy dokonać obserwacji tyle, ile chcemy - organizatorzy Great World Wide Star Count proszą jednak by miejsca obserwacji były oddalone od siebie co najmniej o kilometr. Druga rzecz - bezwzględnie należy pamiętać o bezpieczeństwie - wieczorową porą różnych ludzi można spotkać - miłych i tych mniej miłych. Warto uwzględnić ten szczegół wychodząc wieczorem na miasto.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz