W
przedostatnim poście pojawiła się na pierwszej z grafik lokalizacja miejsca na Drodze Mlecznej w które wycelowane są teleskopy Mikroobserwatorium. Wypada zatem umieścić stosowne zdjęcie:
![MilkyWay033009120451](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_vRRwTGzrSTEgHMThQZN9qXQrd-mScBGsYTwoHSm2YSAJ3Vm5ewUQyOHewuLIVtdYDM4P3sbejrK_kEffqHa-8T8VWP6jI4MkEAUhBYOx5JLp6IIZcpVEUN6eGdpEjwvaM=s0-d)
Pochodzi ono z archiwum Mikroobserwatorium, wykonał zaś je teleskop Ben 30 marca o godzinie 12:04:51 GMT. Wszystkie dane związane z tym plikiem zarchiwizowałem
tutaj. Od widoku Drogi Mlecznej rozpoczyna się również partia grafik, które przerzuciłem do albumu
The Universe:
Przypomnę, że zawiera on zrzuty ekranowe pochodzące z testów
Celestia Educational Activities: The Universe Franka Gregorio. Podobny do powyższego widok można jednak wygenerować mając zainstalowaną podstawową wersję Celestii. Wystarczy kliknąć
ten link. Po uruchomieniu się programu znajdziemy się w odległości 1,1648Kpc od Ziemi. By ją zlokalizować, należy nacisnąć
Enter, następnie wpisać
Sol/Earth i jeszcze raz nacisnąć
Enter. Jeżeli teraz naciśniemy równocześnie
Ctrl+
K, powinniśmy zobaczyć czerwony romb, pokazujący położenie naszej planety. Kliknięcie zaś w
ten link przeniesie nas w jej pobliże, konkretnie tuż obok kosmicznego teleskopu Hubble'a:
To właśnie obserwowane przez niego tzw.
Ultragłębokie Pole Hubble'a zostało uwiecznione na
zdjęciu przedstawiającym najdalsze aktualnie nam znane obiekty widzialnego Wszechświata. Lokalizację tego pola można odczytać m.in. z nowej wersji Erraty:
![errata](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_vPEmVMkgKVTPvpovOfyYtE5wxIuKdClKXng5Q-PjWWqA-SRfAj5AgGbZIouq0Nmiaf0XDOP4nVAPQzpFCsqIqN-tiq1atA2lfN9dEKhOHo947KXLvrTlM7--0orXgBJBs=s0-d)
Jako plik xls można ją pobrać
stąd. Jak widać została ona nieco rozbudowana - dołączyłem do niej galaktyki z Mikroobserwatorium oraz te, które opisał Frank w Celestii. Dane te również zostały wpisane do Orbitera:
Sądząc po testach wykonanych przez Pawła, wszystko działa jak trzeba.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz