![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEisPkfbNPJkdvfAWBMWT880ffVpvjBJD8JpyZB-t67Gr5v-y31tuncdBMsnXqzfbBAekDT_CuYFmLBUEimiQCZBgT6jgAeTXd9tXZsBRt3B0alHaVxi0zcV_5MVG3krIokKsiBfj34VicA/s280/56spica.png)
Przyjrzyjcie się bliżej różnicom w widoku kokpitu Delty? Jak myślicie, skąd się one biorą? Zachęcam do szukania odpowiedzi w dokumentacji - podpowiem tylko, że skoro nawet autorzy symulacji astronautycznych uwzględniają konieczność ochrony wzroku przed promieniami Słońca to widocznie temat jest poważny - i to bardzo, trzeba bowiem stanowczo i zawsze podkreślać, że niewłaściwe obserwacje Słońca mogą łatwo i szybko zakończyć się nieodwracalnym wypaleniem siatkówki oka, oraz związaną z tym ślepotą. Z tych zapewne też powodów ani konstruktorzy ani ludzie którzy zajmują się tworzeniem materiałów edukacyjnych odnośnie Galileoskopu i Spiki odradzają obserwacje Słońca tymi lunetami. Najlepiej widać to na fragmencie oficjalnego podręcznika do Galileoskopu który umieściłem poniżej:
Raz - ich konstrukcja zawiera elementy wrażliwe na temperatury, które mogą przy nieumiejętnym podejściu do obserwacji powstać. Dwa - głównymi użytkownikami tych lunet mają być osoby początkujące, w tym dzieci, a więc grupy, wśród których ryzyko popełnienia błędu jest dość spore. Z drugiej strony - skoro Galileusz obserwował Słońce swoją lunetą, to może jednak spróbować? Tak właśnie zamierzam zrobić, dlatego zaopatrzyłem się w folię Baadera. Jak się wydaje, jest ona jedynym bezpiecznym sposobem zabezpieczenia się przed działaniem promieni słonecznych przy obserwacjach prowadzonych Galileoskopem bądź Spiką. O innych sposobach należy zapomnieć. Należy również bezwzgędnie skorzystać z porad kogoś doświadczonego, albo przynajmniej dokładnie zapoznać się z poradami, do których linki udało mi się wygrzebać w sieci:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgsB06sAUUcfzvP9F3EgS-lN-3khY-H1-jaVmFAsLatzNRO3pq6m0QHXZPn9l64-_cGw9q_HD-qrcW9K44ekM1DOMnolmnqNnoTihT3k41Bs2Rce0HpVLpmHExLvJ48pschHSfHzryJJrE/s280/Schowek05.jpg)
1. Słońce - krótka instrukcja obsługi: do przeczytania koniecznie i to nie jeden raz.
2. Na stronach Eksploratorium znajduję się parę użytecznych zdjęć związanych z obserwacjami przez lornetkę oraz przy pomocy camery obscury - najbezpieczniejszej pod Słońcem metody jego obserwacji.
3. Warto zapoznać się z publikacją Jak obserwować Słońce:
Jest to 44 stronicowy pdf w którym znajdziemy niezbędne minimum informacji do rozpoczęcia obserwacji webkamerkowych.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgV5yGrtyYH936cJq7BReO6oiC2UqBsqfNvsym7TWNU7YC9Y4H_l_ZtxeB8WzSxRbzMWMJYMi9t6qN9uczpvNoqthQbrRbR0Huo446S5AKjnsWLzoHjjVhbgHruHssbEHgnpHlHMU9HTCo/s280/Schowek10.jpg)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz