I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\przechowalnia\PrzechowalniaIndeks.htm
Gdyby mi ktoś powiedział, że poniższe zdjęcie zostało wykonane przy pomocy Slooha nie uwierzyłbym:
Gdyby mi ktoś powiedział, że poniższe zdjęcie zostało wykonane przy pomocy Slooha nie uwierzyłbym:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjh0svHDafswvAf0ygUQ6QeV50NGEy8X-IKnEar4Uj-cDyaK3raf4thvLjjsbHGeGGPoKHMz3HeMyfxYfLONn_ju5lvZmJbemAk4E9p3B0Y_ZWUQPEbP6cZ38oyxFyB0nXCUXsg2XLD6i6U/s280/CenAstackopis.jpg)
Towarzyszący mu opis nie pozostawia jednak wątpliwości: "Jak już pisałem, zbieramy na Sloohu zdjęcia galaktyki aktywnej Centaurus A, która w katalogu NGC nosi numer 5128. A że warto, niech świadczy tapeta, przygotowana przez złożenie 21 kwietniowych fotek przy pomocy darmowego programu Iris. Sam obiekt zawiera w środku supermasywną czarną dziurę, która, akreując intensywnie materię, powoduje powstawanie relatywistycznych dżetów. Galaktyka „świeci” zarówno w dziedzinie optycznej, jak też rentgenowskiej i radiowej."- jego autorem jest Grzegorz Sęk z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. To właśnie z ich bloga pozwoliłem sobie skopiować zarówno zdjęcie jak i opis. Dorzucę jeszcze grafikę pochodzącą z WWT:
Widać na niej zdjęcie Centaurusa A wykonane w zakresie promieni rentgenowskich przez kosmiczny teleskop Chandra. Wspomniane przez Grześka dżety prezentują się na nim w całej okazałości, ja zaś niejako przy okazji mogę sobie odnotować pojawienie się WWT w niepołomickim obserwatorium. Nie będę ukrywał, że fakt ten bardzo przyjemnie mnie zaskoczył:)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhsYAerm8ASaCU8G_x_eB5RwJrb4fl6_JVW8omddtteMWYkQKuVW8z_hzghAnAdolJxiDa-PGBhqUKOROvJbifvQLC3eM3qalMD2FL7W14cC-18a6y2q0G74kqcmstk6UPScPyjbvS0iToI/s280/02.png)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz