Pora na ostatnią porcję slajdów będących streszczeniem Życia i śmierci gwiazd. Tym razem są one efektem wirtualnych odwiedzin jednych z najbardziej egzotycznych obiektów we wszechświecie, którymi są gwiazdy neutronowe, pulsary oraz czarne dziury:
View more presentations from JacekKupras.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhsvWBRqPQRBEhJa2y84YioX15br32uIz-nj3Kbz2kd7LH7NBhBRDQ6AhBpmU8qVe8D77wKHzfgs5rFxH7-LaCQKR5t5ixo9sDJfeZxptwi2fNNMyF51E9FQGzbTPakWJBvkQCPs35BGXHp/s280/quizhr.png)
Ponieważ skończył się listopad, jak zwykle małe podsumowanie:
Muzeum Górnośląskie: kolejna nasza w nim wizyta została odnotowana w tekście Spotkanie z bronią.
Mity: Dorotka napisała Gwiezdną rodzinkę, kolejny z mitologicznych tekstów, tym razem poświęcony Kasjopei, Cefeuszowi, Andromedzie i Perseuszowi.
Księżyc: prawie uzupełniłem Październikowy Księżyc. W tekście No to mamy wodę odnotowałem sobie wstępne wyniki misji LCROSS.
Gaja: ta europejska sonda, której zadaniem ma być miedzy innymi dostarczenie danych umożliwiających opracowanie trójwymiarowego modelu Galaktyki pojawiła się w tekście Gaia interactive. Poniżej zamieszczam zdjęcie pochodzące z jednej ze stron ESA:![](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_tRozPPpikmN4Xnd2BeXOw19o3xmnFBYwjiumwFr67RFxOv_JS7QoxAHXfZOg0PRb2jJ_XJNO1WoInDTNgFxXsXwKhsqhhhdgF6vQUFunGnE_sxCviQydZQMGMV87f19cglOt8A=s0-d)
To, czy i na ile do misji tej jeszcze wrócę, będzie uzależnione od losów pewnego projektu. Tymczasem zachęcam jeszcze do odwiedzenia strony, z której można pobrać ten oto model globusu nieba: ![](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_vBNjYKQKz3HdFcbn06FDAlfafetrh0DpOC17kAFwF0mndQPSAYZc3DXNTDwCUlgqNSGO721qcdOqMI9UDkEnEfuEz7Y5g3KltyhkUDpO6ZFZn0wWJS7Q=s0-d)
Globus ten nawiązuje do misji sondy Hipparcos, która historycznie poprzedzała misję Gai.
Galileoskop: nie tylko doczekał się nowych dystrybutorów, lecz również świetnego (choć nieco ascetycznego w formie) przewodnika obserwacyjnego autorstwa Pawła Maksyma. Dla przypomnienia zamieszczam go poniżej:
View more documents from JacekKupras.
Moim zdaniem jest on obowiązkową pozycją dla wszystkich posiadaczy małoaperturowych sprzętów oraz popularyzatorów astronomii. Linki do dystrybutorów oraz informacje o podobnych przewodnikach odnotowałem w tekście A w listopadzie. Jest w nim również osadzony filmik, przedstawiający chyba najprostszy sposób podpięcia webkamerki do Galileoskopu. Prowizoryczny? Fakt, lecz działa i może być zachętą do dalszych eksperymentów.
Update 13 grudnia 2011
Tak prezentuje się gra, gdzie możemy tworzyć własne gwiazdy, systemy planetarne a może nawet życie. W sam raz, aby przetestować nabyte przy okazji Życia i śmierci gwiazd wiadomości. Jak to mawiają Amerykanie: Have fun!
Update 13 grudnia 2011
Tak prezentuje się gra, gdzie możemy tworzyć własne gwiazdy, systemy planetarne a może nawet życie. W sam raz, aby przetestować nabyte przy okazji Życia i śmierci gwiazd wiadomości. Jak to mawiają Amerykanie: Have fun!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz