sobota, 28 listopada 2009

Gaia interactive.

Właśnie przeglądam sobie materiały poświęcone misji Gaia, konkretnie zaś bawię się apletem The interactive books of Gaia. Powstał on na podstawie The little books of Gaia, będących zestawem broszur opisujących "w pigułce" na czym polega ta misja. Zachęcam do wydrukowania - warto. Wracając jednak do apletu, podzielony jest on na trzy sekcje. Pierwsza z nich to Galaxy story, poświęcona naszemu miejscu w Galaktyce. Znajdziemy w niej między innymi interaktywny model, przy pomocy którego wykonałem poniższą grafikę: Kolorem niebieskim oznaczono na nim mgławice, kolor żółty zarezerwowano dla najstarszych gwiazd, znajdujących się zarówno w obrębie gromad jak i galaktycznego halo, kolor biały oznacza młode, gorące gwiazdy, kolorem niebieskim oznaczono gromady otwarte, pomarańczowym - gromady kuliste, wreszcie różowym gazowo-pyłowe obłoki znajdujące się w obrębie Galaktyki. Pozycja Słońca oznaczona jest żółtym kółkiem.
Kolejna sekcja to Astrometry. Otwiera ją prezentacja, pokazująca różnice pomiędzy Gaią a wcześniejszą misją o podobnych celach, którą były obserwacje wykonywane przez satelitę Hipparcos. Ja jednak pozwolę sobie zamieścić grafiki z innej prezentacji, która ilustruje pojęcie paralaksy:
Wystarczy porównać, jak zmienia się położenie interesującej nas gwiazdy na tle innych, odleglejszych, w zależności od położenia Ziemi względem Słońca.
Podane jak na dłoni, prawda? I wreszcie trzecia sekcja, Search for planets, poświęcona egzoplanetom. Tym razem pozwoliłem sobie zamieścić grafikę będącą zrzutem ekranu po kliknięciu w link Explorations:
Widać na niej wykaz symulacji znajdujących się w tej sekcji.
Znajdziemy tam symulacje przedstawiające powstawanie Układu Słonecznego oraz ogólnie planet, jest filmik o pasie asteroidów, są też aplety wyjaśniające czym jest poszukiwanie egzoplanet w oparciu o Efekt Dopplera, tranzyty, czy mikrosoczewkowanie grawitacyjne. Wszystko to razem wzięte jest naprawdę fajne, co zresztą nie dziwi, uwzględniając fakt, że autorem prezentacji jest firma Maris Technologies, specjalizująca się w e-learningu.

Brak komentarzy: