czwartek, 1 maja 2008

Mapy nieba


Powyższa mapa nieba pochodzi z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, konkretnie zaś Obserwatorium Astronomicznego na Suhorze. Znalazłem tam też planetaria na komórkę.
W tym poście umieszczam linki do prostych a użytecznych internetowych map nieba. Mam tu na myśli takie "mapy-scyzoryki", gdy potrzeba "coś na szybko", a człowiekowi się nie chce odpalać czegoś bardziej wypasionego:

1. Sky and telescope (link do mapy) - prosta w obsłudze, interaktywna mapa umożliwiająca wygenerowanie PDF-u dla zadanego miejsca i czasu obserwacji: Podany wyżej link jest linkiem "na skróty" dla tych, co nie chcą się rejestrować. Warto jednak pamiętać, że Sky and telescope w dziale Resources posiadają jeszcze parę innych, użytecznych narzędzi:
2. Cybermoon (link do map) - autor tej strony zadał sobie trud, by przygotować następujące zestawy map:Zestaw ten może się bardzo przydać przy redagowaniu materiałów poświęconych gwiazdozbiorom. Zaś autorowi wypada podziękować, i to nie tylko za mapy;)

3. SkyServer (link) - serwer umożliwiający wykonanie rysunków i animacji nieba:O serwerze tym wspominałem już wcześniej. Korzystanie z niego wymaga darmowej rejestracji. Warto też wspomnieć, że posiada on możliwość przesyłania map nieba na komórkę.

4. Mapy nieba na stronie Wirtualnego Wszechświata (link) :Nic dodać, nic ująć.
5. Atlas nieba Janusza Wilanda: tutaj.

Brak komentarzy: