
Gdy uruchamiamy Orbitera, na początku wyświetla się widoczny na rysunku po lewej tzw. Orbiter Launchpad z aktywną zakładką Scenario. Najbardziej rzucającym się elementem okna jest lista rozwijalna, w której widzimy ikony identyczne jak ikony folderów, oraz małą czerwoną ikonkę z napisem obok (Current state). Załóżmy że klikniemy na niej - uaktywni się przycisk Launch Orbiter. Jeżeli go teraz klikniemy, rozpocznie się uruchamianie symulacji. Jeżeli mieliśmy wybraną opcję Start paused, to po załadowaniu symulacja znajduje się w stanie zatrzymania, który możemy odblokować klawiszami Ctrl+P. Łatwo też zauważyć, że Orbiter wczytał się z takimi ustawieniami, z jakimi ostatnio kończyliśmy z nim pracę. Ja, ponieważ ostatnio bawiłem się Atlantisem, zobaczyłem widok taki jak ten:






Ja zapisałem go bezpośrednio w folderze Scenarios, dlatego jest widoczny tuż pod scenariuszem (Current state).
Na koniec wypada jeszcze wspomnieć o trzech sprawach:
1. W scenariuszach zapisane są informacje o statkach kosmicznych występujących w danej symulacji. Jeżeli któryś z tych statków nie wchodzi w skład podstawowej konfiguracji Orbitera, lecz jest dodatkiem stworzonym przez innego developera, to musimy najpierw zainstalować ten dodatek. W przeciwnym wypadku przy próbie wczytania scenariusza odwołującego się do tego dodatku Orbiter może "pójść w krzaki". Tak jest przykładowo z większością scenariuszy znajdujących się na tym blogu. W większości z nich występują odwołania do Delty Glider IV oraz ISS with Universal MMu, dodatków stworzonych przez Daniela Polli. Dlatego też by korzystać z moich scenariuszy dobrze jest wcześniej zapoznać się z postami: Orbiter - od czego zacząć? oraz O ISS'ie słów kilka.
2. Istnieje typ scenariuszy określany jako playback. Playback'i zawierają zapis manewrów w trakcie symulacji, można do nich dodawać napisy, mogą też służyć jako tutoriale. W podstawowej dystrybucji Orbitera są one zapisane w podfolderach Playback oraz Tutorials znajdujących się w folderze Scenarios. Warto się z nimi zapoznać na początku zabawy z Orbiterem. Istnieje też możliwość ich samodzielnego nagrywania.
3. Bieżący stan symulacji możemy możemy w każdej chwili zapisać kombinacją klawiszy Ctrl+S. Tak zapisane scenariusze lądują w folderze Quicksave, skąd możemy je przenieść tam, gdzie nam pasuje.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz