piątek, 16 maja 2008

Co o Feniksie warto wiedzieć...

Na Orbiterze Feniksowi jest poświęcony dodatek Phoenix Mission v.3 stworzony przez Brian Jones'a. Znajduje się on w repozytorium http://www.avsim.com/. Nie testowałem go jeszcze więc trudno mi rzec, jak się sprawuje. Sądząc jednak po filmiku na YouTube to całkiem, całkiem. Wypada mi jeszcze wspomnieć, że aby wystartować trzeba mieć jeszcze zainstalowany dodatek Delta II Missions v.2, który też można pobrać z www.avsim.com.
Z kolei na Celestii rzecz ma się dobrze i źle. Możemy wprawdzie pobrać dodatek o nazwie http://anorien.republika.pl/Phoenix.zip, okaże się jednak że rolę Feniksa odegrała w nim sonda Stardust. Cóż, jak się nie ma co się lubi ... plusem przynajmniej jest to, że można w łatwy sposób zwizualizować trasę lotu:
Jeżeli zatem mamy na "pokładzie" Celestię 1.5 wraz z zainstalowanym "Feniksem", to kliknięcie w ten link przeniesie nas do początku misji, jak widać to powyżej. Teraz klawiszami L, J, K można manipulować tempem i kierunkiem biegu czasu. Aby się przenieść w pobliże sondy, należy użyć klawisza G.
Z kolei ze strony prowadzonej przez Steve'a Widmark'a, nauczyciela fizyki w jednej ze szkół średnich w Oakland można pobrać prościutką gierkę o lądowaniu Feniksa. Ot, taka ciekawostka stworzona przez jego uczniów. Jest ona do ściągnięcia tutaj. Na tej samej stronie znajdują się również proste modele lądownika Phoenix. Wersja prostsza i trudniejsza. Obie napędzane powietrzem wydobywającym się z nadmuchanego balona.
Jak się wydaje, oba modele sprawują się całkiem dobrze, co zresztą można obejrzeć na YouTube.
I jeszcze na koniec: misja Feniksa jest na bieżąco komentowana na forum astro4you.
Tutaj są linki do Wikipedii: polskiej i angielskiej. Tutaj z kolei jest link do głównej strony poświęconej misji. Na koniec: bieżący status misji, odległość Phoenixa od Marsa, Ziemi i Słońca oraz inne dane można znaleźć tutaj.

Brak komentarzy: