środa, 7 maja 2008

Orbity dla opornych - Orbit MFD

Na forum astro4you znalazłem sobie to.
I tak się zastanawiam, na ile by się to dało Orbiterem potraktować. Na razie odnotowuję położenie Delty pod koniec ostatniej symulacji. Podstawowym wyposażeniem służącym do nawigacji statków kosmicznych w Orbiterze jest tzw. wyświetlacz wielofunkcyjny (multifunctional display - MFD). Aby go włączyć, trzeba odszukać przycisk z czerwonym napisem PWR. Skoro już go włączyliśmy, to klawiszem SEL możemy wybrać tryb, w którym MFD ma pracować. MFD stanowi z reguły wyposażenie którejś z tablic sterujących statku. Może być również wywołany w okienku zewnętrznym. Grafika powyżej przedstawia dwa MFD. Na jednym z nich widać orbitę zrzutowaną na mapę Ziemi. Drugi MFD został przywołany w okienku. Widać na nim dane dotyczące poruszania się Delty względem powierzchni Ziemi.
Grafika poniżej przedstawia dwa MFD ustawione w trybie wyświetlania danych dotyczących orbity: Na MFD przywołanym w okienku widać kształt orbity. Drugi MFD wyświetla dane dotyczące orbity po której aktualnie porusza się Delta.
Zestawmy ze sobą najważniejsze dane z orbit MFD:Orbit: Earth - biały napis w narożniku mówi, że znajdujemy się na orbicie wokół Ziemi
Frm EQU - oznacza to, że płaszczyzną odniesienia jest płaszczyzna ziemskiego równika
PeA 228.7k - wysokość perycentrum wynosi 228.7km od powierzchni Ziemi. Perycentrum to punkt orbity znajdujący się najbliżej powierzchni Ziemi. Na schemacie jest on oznaczony zieloną kropką.
ApA 229.3k - wysokość apocentrum wynosi 229.3km od powierzchi Ziemi. Apocentrum to punkt orbity znajdujący się najdalej od powierzchni Ziemi. Na schemacie orbity symbolizuje go zielone kółko.
Alt 229.1k - jesteśmy na wysokości 229.3km
T 5.336k - pełne obiegnięcie orbity zajmie nam 5.336 kilosekund czyli 5336 sekund. Niestety, Orbit MFD podaje czas wyświetlony w sekundach, kilosekundach, itp. Przeliczeniem tego na minuty, godziny, dni itp musimy się zająć sami.
PeT 1.737k - punkt orbity w którym znajduje się perycentrum osiągniemy za 1.737 kilosekund, czyli za 1737 sekund. Przy okazji, to gdzie aktualnie jesteśmy, pokazuje prosta, zielona linia.
Apt 4.405k - punkt orbity w którym znajduje się apocentrum osiągniemy za 4.405 kilosekund czyli za 4405 sekund
Vel 7.771k - prędkość z jaką porusza się Delta po orbicie wynosi 7.771km/s
Inc 87.76 - wartość inklinacji, czyli kąta pomiędzy płaszczyzną orbity a płaszczyzną odniesienia. W naszym przypadku płaszczyzną odniesienia jest płaszczyzna na której leży ziemski równik.
Te właśnie dane są istotne dla mnie i pozostałych opornych. Dlaczego? - o tym w następnym odcinku.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Absolutnie świetny post i blog.Szkoda,ze dopiero tu trafiłem,znalazłem Cię na Astro4u.
I proszę o więcej postów"dla opornych"
Pozdrawiam
hej

Unknown pisze...

Dzięki, bo czasami myślimy sobie że piszemy tylko dla nas samych.
D.J. Kupras