1. Pobieranie i instalacja programu: jak tego dokonać opisane jest w artykule Jak uruchomić Orbitera znajdującym się na stronach PVSA (Polskiej Wirtualnej Agencji Kosmicznej). Dobrze jest wcześniej sobie ten artykuł wydrukować.
2. Wizyta na stronie Szymka Endera: Ender jest dla mnie osobą, która najbardziej przyczyniła się do popularyzacji Orbitera w Polsce. Na jego stronie http://orbiter.rox.pl/ w dziale Instrukcje i Tłumaczenia można znaleźć te dokumenty, które są potrzebne na początku zabawy z Orbiterem. Oznaczyłem je czerwonymi kropami:3. Pierwsze uruchomienie Orbitera - Playback: zrób parę testów, jak Orbiter chodzi na twoim sprzęcie. W okienku Orbiter Launchpad otwórz folder Playback i wybierz scenariusz Atlantis Launch. Zapoznaj się z podstawową klawiszologią:
Ctrl+P - zatrzymywanie i uruchamianie upływu czasu
F1 - zmiana widoku wewnątrz / z zewnątrz kabiny
F8 - przełączanie się pomiędzy trybem wyświetlania przyrządów wirtualny kokpit/normalny
F9 - poznaj efekty trybu planetarium
Poobracaj teraz sceną przy pomocy myszki oraz kombinacji klawiszy Ctrl+któraś ze strzałek. Przy okazji przekonaj się, do czego służy klawisz F2.
Klawiszem F3 wywołaj okienko Select spacecraft. Następnie przyjrzyj się każdemu ze statków obecnych w tym scenariuszu. Szczególną uwagę poświęć stacji ISS. Kiedy zakończysz oględziny powróć do widoku Atlantisa. Przy pomocy klawisza F4 wywołaj teraz okienko Main, następnie kliknij przycisk Object Info. Spróbuj się domyśleć, co oznaczają poszczególne opisy wyświetlane w tym oknie. Na koniec: jeżeli oglądanie tego playbacku ci się znudzi (osiągnięcie orbity zajmuje Atlantisowi paręnaście minut), to przerwij go naciskając F4 potem zaś klawisz Exit. Wywołasz teraz ponownie okienko Orbiter Launchpad. Ponownie naciskając Exit zakończysz działanie programu.
4. Instalacja Delty IV - Jeżeli program chodzi bez problemów, to ze względu na przyjazność tego statku doradzam jego zainstalowanie.
5. Jeżeli znasz angielski, to koniecznie zapoznaj się z tutorialem Go play in space. Jest on świetnie napisany, starannie ilustrowany i prowadzi za rękę, poczynając od instalacji Orbitera, zaś kończąc na przelocie na Marsa. Po drodzie poznajemy podstawowe manewry orbitalne, odwiedzamy księżycową bazę Brighton Beach, cumujemy do stacji ISS, dokonujemy przelotu na trasie Ziemia - Księżyc. Tutorial uwzględnia fakt, że ktoś może nie być "ścisłowcem" i jest napisany fajnym, prostym językiem. Angielskim, niestety;)
6. Na koniec koniecznie odwiedź Polskie Forum Orbitera.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz