wtorek, 6 stycznia 2009

Mikroobserwatorium - mały przewodnik

Microobsevatory to bardzo ciekawy projekt, umożliwiający wykonanie zdjęć kosmosu przy pomocy sterowanych za pośrednictwem www teleskopów. Takich projektów jest wprawdzie więcej, wymagają jednak one złożenia odpowiedniej aplikacji lub wniesienia opłaty. Microobservatory jest jedynym projektem, które umożliwia wykonanie zdjęć bez spełnienia tych warunków i absolutnie za darmo. Oczywiście, są pewne ograniczenia: możemy fotografować obiekty tylko z predefiniowanych list. Uwzględniając jednak fakt, że listy te zostały tematycznie powiązane z Rokiem Astronomii ograniczenie to można przeboleć.
Dla tych, którzy nie znają angielskiego przygotowałem krótki przewodnik po głównym interfejsie portalu oraz karty pracy z króciutkimi charakterystykami obiektów, które możemy sfotografować. Aby przejść do przewodnika kliknij w grafikę poniżej:
Od Mikroobserwatorium - opis interfejsu.

Skoro już zapoznałeś się z głównym interfejsem programu zapraszam do pobrania kart zawierających krótkie opisy poszczególnych grup obiektów, które możemy fotografować przy pomocy Mikroobserwatorium. Są one zapisane w formacie Word 2000 w formie tabel zawierających opisy ćwiczeń proponowanych przez twórców portalu oraz charakterystyki poszczególnych grup obiektów.
Tabele te przed wydrukiem należy sformatować stosownie do posiadanej drukarki.
Aby pobrać stosowną tabelę, kliknij jeden z linków, następnie po otwarciu się strony kliknij napis Click here to start download:
Galileo - śladami Galileusza
Colorful cosmos - Kolorowy kosmos
Black hole search - W poszukiwaniu czarnych dziur.
Galaxies galore - Wycieczka po galaktykach.
Telescope as time machine - Teleskop jako wehikuł czasu.
Gdy wykonasz zdjęcie, to do 48 godzin otrzymasz maila zawierającego hiperłącza do wykonanych przez ciebie fotografii. Po kliknięciu otworzy się strona zawierająca nagłówek z opisem oraz zdjęcie w formacie gif. Ważne jest, że w nagłówku znajduje się link do zdjęcia zapisanego w formacie fits. Grafika poniżej przedstawia nagłówek: Kliknięcie w hiperłącze A spowoduje wyświetlenie okienka umożliwiającego zapis pliku w postaci FITS. Może się on przydać jeżeli będziemy chcieli dokonać dalszej obróbki zdjęć w jednym z programów o których wspominam poniżej. Kliknięcie hiperłącza B przeniesie nas na stronę z informacjami na temat wykonanej przez nas fotografii. Możesz tam wejść jeżeli interesują cię informacje dotyczące parametrów ekspozycji, godziny wykonania zdjęcia, itp. Jeszcze jedna ważna sprawa: jeżeli wykonywałeś zdjęcia obiektów z grupy Kolorowy kosmos, to w mailu znajdziesz linki do zdjęć wykonanych przez wybrane przez ciebie filtry. Pamiętaj o tym, że dopiero złożenie zdjęć wykonanych przez czerwony, zielony i niebieski filtr pozwoli ci uzyskać kolorową fotografię.

Pora, by wspomnieć o programach przy pomocy których możesz dokonać dalszej obróbki pobranych zdjęć:
Microobservatory Image - klikając tutaj. wejdziesz na stronę z której można pobrać ten program. Jest on polecany przez twórców Microobservatory. Możesz z niego skorzystać, jeżeli znasz angielski. Jeżeli nie, to możesz skorzystać z alternatyw - nie są może tak proste, w obsłudze, posiadają jednak większe możliwości i polską dokumentację.
Salsa - alternatywa dla powyższego programu: strona z której możesz pobrać ten program znajduje się tu - warto ją odwiedzić, gdyż dzięki staraniom ludzi związanych z EuHou program ten posiada polską dokumentację.
IRIS - Jak wykonywać kolorowe zdjęcia obiektów astronomicznych dowiesz się klikając tutaj. Przejdziesz wówczas na stronę z której będziesz mógł pobrać PDF opisujący wykonanie kolorowych zdjęć programem IRIS.
To już w zasadzie, jak na początek, wszystko. Poniżej zamieszczam jeszcze parę hiperłączy, które mogą się przydać:
Zrzuty z ekranów zawierających obiekty do sfotografowania: mogą się przydać, jeżeli chcesz wykonać karty pracy różniące się od moich.
Strona główna portalu: poprzednio opisywałem te fragmenty serwisu, które są określane mianem "portalu dla gości". Warto jednak pamiętać, że Mikroobserwatorium to o wiele większy projekt. Na stronie głównej znajdziemy wszystkie informacje na jego temat, poczynając od położenia teleskopów i aktualnej pogody w miejscu gdzie się znajdują kończąc zaś na ciekawych problemach do przemyślenia.
Co obserwować w Międzynarodowym Roku Astronomii 2009?: wspominałem tam trochę o kontekstach, w jakich można wykorzystać Mikroobserwatorium.
Dziedzictwo Galileusza: ciekawa strona, gdzie na przykładzie galileuszowych obserwacji opisano jak zmieniło się nasze postrzeganie wszechświata w ciągu ostatnich 400 lat.
Archiwum ze zdjęciami z ostatnich obserwacji: warto odwiedzić, by przekonać się, jakie możliwości i ograniczenia posiada Mikroobserwatorium.
Napisali o nas:
Portal EuHou - Na Tropach Galileusza
Portal Onet.pl - W sieci można oglądać niebo niczym Galileusz
Portal Astronomia.pl - MikroObserwatorium "Na tropach Galileusza"
Polska Agencja Prasowa - MikroObserwatorium "Na tropach Galileusza"


6 komentarzy:

Lech_Mankiewicz pisze...

Dzień dobry, nazywam się Lech Mankiewicz, http://www.cft.edu.pl/~lech . Podziwiam Pana blog! Warto byłoby zrobić polskie tłumaczenie najważniejszych stron Microobservatory, na początek na tej samej zasadzie, na jakiej przetłumaczyliśmy Galaktyczne Zoo 2, to znaczy przetłumaczyć zrzuty ekranu - a ja w międzyczasie skontaktuje się z właścicielami projektu i zaproponuje im tłumaczenie na język polski informacje na serwerze.

Pozdrawiam serdecznie!

Lech Mankiewicz, lech at cft.edu.pl

Jacek Kupras pisze...

Dziękuję za sympatyczny komentarz. Microobservatory na pewno jest wart propagowania - choćby dlatego, że jest to jedyny serwis tego typu jaki znam dostępny dla każdego. Jeżeli chodzi o mnie, to na miarę moich możliwości będę umieszczał fragmenty tłumaczeń. Jeżeli moje amatorskie teksty okażą się na coś przydatne, to proszę z nich dowolnie korzystać.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za Galaktyczne Zoo 2.

Lech_Mankiewicz pisze...

Witam, dostałem pozytywną odpowiedź z Harvardu w sprawie polskiej wersji językowej MicroObservatory, chętnie bym ją z Panem przedystkutował, czy mogę prosić o kontakt mailem? Pozdrawiam. Lech Mankiewicz.

Jacek Kupras pisze...

Dziękuję za zaproszenie do dyskusji. Maila wysłałem na adres znajdujący się na Pana stronie.
Pozdrawiam. Jacek Kupras

Lech_Mankiewicz pisze...

Wysłałem odpowiedź mailem. Czy doszła?

Jacek Kupras pisze...

Tak. Właśnie piszę odpowiedź. Wyślę ją najpóźniej jutro po południu.