wtorek, 24 czerwca 2008

Atlasy Księżyca

Ostatni post przypomniał mi atlas księżyca, który niedawno znalazłem w sieci. Atlas ten to PDF "ważący" 106MB. Można go pobrać ze strony autora, Alana Chu: http://www.alanchuhk.com/
[amerykański mirror]. Ogółem dokument ten liczy 231 stron. Na stronach tych zawarto 270 fotografii wykonanych głównie przez autora. Oprócz tego atlas zawiera mnóstwo informacji dotyczących Księżyca, poczynając od jego ruchu kończąc zaś na geologii obiektów uwiecznionych na zdjęciach. Zawarte są również w atlasie informacje dotyczące metod, jakimi autor fotografował Księżyc. Pewnego rodzaju specyficzną ciekawostką, której raczej nie znajdzie się w innych atlasach tego typu, jest umieszczenie informacji o chińskich astronomach na przestrzeni wieków obserwujących Księżyc (co nie dziwi, uwzględniając fakt że autor sam najprawdopodobniej jest Chińczykiem).
Kolejna pozycja typu "must have" to Virtual Moon Atlas. Jest to program komputerowy autorstwa Christiana Legrand'a i Patricka Chevalley. Jak czytam na stronie autorów (http://ap-i.net/avl/en/start) właśnie ukazała się nowa wersja - "PRO" 4.0. Jak pisze jeden z użytkowników astroforum.org: "Niedawno zainstalowałem sobie na laptopie Virtual Moon Atlas i muszę przyznać, że jest to naprawdę wielka pomoc podczas obserwacji. Nie dość, że mam na żywo wyliczony terminator i libracje to jeszcze w pełnej wersji są dostępne naprawdę świetne zdjęcia oraz mapy. Wystarczy kliknąć na wybranym obiekcie, aby dostać dokładny opis, zdjęcia oraz mapy LAC. Bez problemu można także obrócić obraz czy to w pionie czy w poziomie tak aby uzyskać zgodność z tym co widzimy w teleskopie. Teraz przy oglądaniu Księżyca laptop zawsze jest odpalony."

Brak komentarzy: