"Wyspa", o której wspomniałem wczoraj okazała się archipelagiem, noszącym nazwę Wysp Królowej Charlotty. Poniżej zamieszczam grafikę wygenerowaną przez World Winda:Link do World Winda ląduje w tabeli znajdującej się w poście poświęconym temu programowi. Największą dla mnie ciekawostką, dotyczącą tego archipelagu jest fakt, że zamieszkujący go Indianie Haida tworzyli społeczeństwa potlaczowe. Nie znałem tego terminu. Tymczasem jego znaczenie okazało się całkiem zabawne. Cóż, spalić sobie chałupę, by poniżyć gościa;) - trochę oczywiście naginam w tej chwili znaczenie terminu potlacz, ale .. to takie ludzkie.
Tymczasem na symulacji Delta właśnie wleciała nad północną czapę polarną:Po prawej stronie ekranu widać lokalizację Krateru Haughtona.
Krater ten znajduje się na Wyspie Devon. Uformował się on około 39 milionów lat temu w wyniku uderzenia obiektu, którego średnicę ocenia się na około dwa kilometry.
Dzięki swojemu położeniu w strefie, gdzie występuje słaba wegetacja roślinna, zaś woda przez większą część roku pozostaje w stanie zamrożonym, krater ten zachował wiele elementów swej morfologii, które w przypadku innych kraterów uległy zatarciu z powodu erozji. Jest to jeden z powodów, dla których w jego pobliżu umieszczono bazę projektu Haughton-Mars Project. W ramach tego projektu, wykorzystując pewne analogie klimatyczne czy terenowe pomiędzy okolicą w której znajduje się Krater Haughtona a okolicami potencjalnych baz na Marsie czy Księżycu, naukowcy testują nowe technologie oraz procedury badań mogące być użyteczne w przyszłych załogowych misjach kosmicznych. Spora część tych badań dotyczy tego, jak zachowują się ludzie zamknięci w małej, izolowanej społeczności, oraz rozwijania procedur ułatwiających badania terenowe z zastosowaniem robotów.
Pozostaje mi jeszcze zapisać scenariusz: 6days.scn.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz