niedziela, 4 maja 2008

Bazgrząc po niebie

O ile mnie pamięć nie myli, to był poniedziałek, 28 kwietnia. Wieczorem wyszedłem z Dorotą na klatkę schodową, do okna otwierającego się na ogródek. Zacząłem szkicować gwiazdy, odnotowując przy każdej z nich azymut oraz czas, gdy uaktualniałem szkic. Taka bazgranina: A jednak potem, gdy uruchomiliśmy Stellarium i zaczęło udawać nam się identyfikować nabazgrane wcześniej gwiazdy, czuliśmy przy tym niespodziewanie silną satysfakcję.Pobuszowałem trochę po necie, by odnotować sobie co warto wiedzieć zanim się człowiek weźmie za rysowanie nieba:
Poradnik, jak tworzyć szkice: Część pierwsza - Sprzęt Część druga - Techniki Część trzecia - Obróbka cyfrowa. Od tego polecam koniecznie zacząć. Użytkownik Ares z astroforum.org dzieli się swoją wiedzą na temat przygotowania się do robienia szkiców. I robi to w sposób świetny. Jego mikroporadniki chwytają sedno, nie są przeładowane informacjami zbędnymi dla początkującego (czyli mnie;)

Szablony ułatwiające szkicowanie - można je znaleźć pod adresami:
Saguaro Astronomy Club: tutaj - znajdują się tutaj 3 szablony. Niejako przy okazji wizyty na tej stronie koniecznie trzeba zaliczyć kliknięcie w ten link. Prowadzi on na stronę Things to view, z której można pobrać między innymi wzorce dyplomów wręczanych przy okazji imprez astro oraz publikację 110 of the NGC.
Więcej formularzy znajduje się na stronach ALPO. Dostaniemy się do nich klikając tutaj.
Belt of Venus: link - kolejna strona zawierająca szablony do wykonywania szkiców. Zawiera ona nie tylko szablony, lecz również porady oraz szkice własne Jeremy Perez'a. Koniecznie do obejrzenia.
Tyle jeżeli chodzi o linki "obowiązkowe". Zaliczenie lektury znajdujących się pod nimi stron może bardzo ułatwić życie. Natomiast poniżej zamieszczam jeszcze to, na co trafiłem myszkując dalej po Internecie. Nie jest to wybór "best of the best", lecz może być użyteczny:

Impressions of the Deep Sky
: link - przeszło 800 szkiców obiektów głębokiego nieba. Podany przeze mnie link prowadzi do sekcji poświęconej obiektom Messiera. Ciekawostką jest możliwość wyboru pomiędzy trybami wyświetlania szkiców: negatyw lub pozytyw.

Z kolei jeżeli klikniesz poniższy obrazek to znajdziesz się w galerii Deirdre Kalleghan:Jest ona Irlandką zajmującą się między innymi propagowaniem astronomii wśród dzieciaków. Jej strona internetowa jest tutaj.

The art of astronomical sketching: link strona Billa Greer'a:Zawiera ona óżnorodne szkice planet, Słońca, Księżyca, DS-ów. Koniecznie warto obejrzeć.

Galeria szkiców Wesa Stone'a linkWarto też zajrzeć na stronę główną autora.

Szkice Marsa Michała Stawickiego: link
Fajnie ogląda się zestawione obok siebie zdjęcia i szkice autora.

Strona zawierająca historyczne wizerunki plam słonecznych: link
Strona należy do Mt. Wilson Obserwatory i zawiera reprodukcje rysunków plam słonecznych, z których najstarszy został wykonany w 1128 roku.
No i na koniec: Astroszkicownik forum astro4you oraz mój poprzedni post o szkicach Księżyca.
Update:
Wykonywanie grafiki komputerowej na podstawie szkicu., opis metody: autor wie, co pisze - najlepiej świadczy o tym fakt, że jeden z jego szkiców znalazł się na ASOD'zie.
Znalazłem także mini-poradnik Wimmera do szkicowania pastelami. Zawiera on podstawowe informacje dotyczące przyborów oraz techniki rysowania, robienia cieni itp. Przykładową prace Wimmera można zobaczyć na ASOD'zie.

Brak komentarzy: