Jakich narzędzi użyć, by jak najlepiej przybliżyć pojęcie ciągu głównego? Jeżeli chodzi o grafiki, to dla mnie najbardziej odpowiednia wydaje się ta, znaleziona w haśle opisującym diagram Hertzprunga Russela: Łatwo przekształcić ją na negatyw lub wkomponować w stronę z ćwiczeniem.
Inny, interaktywny jej wariant możemy znaleźć na stronach Windows to the Universe. Klikając w kropki znajdujące się na linii Main sequence będziemy mogli kolejno odwiedzić: Gliese 623b, Proximę Centauri, 61 Cygni A & B, Słońce, Alfę Centauri, Syriusza A, Vegę, HD 93129A. Każdą z nich opisano w tabeli zawierającej: nazwę, "powód do chwały", odległość od Ziemi, wielkość, jasność w porównaniu ze Słońcem, położenie na niebie oraz najbardziej dogodny czas do obserwacji.
Wahania stanu równowagi pomiędzy siłą grawitacji utrzymującej gwiazdę w całości a ciśnieniem gazu dążącym do jej rozerwania nieźle pokazuje aplet znajdujący się na stronie Equilibrum: Life goal of the star: Na koniec Frank Gregorio:
MainSequence
Te parę migawek, które zawarłem w powyższym albumie jest streszczeniem piątego rozdziału Życia i śmierci gwiazd.View more presentations from JacekKupras.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz