![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiZg-WPB1_puS1dlTshhFNOQfhuVzKDVBDC8GrQg66MOjol3kFwVMHUsWOuhOhvP0kO_yCToUb_WExqyaiRWLyDqIHnBeM4JwFcFYMuupEFt7xAQkoF0ZibQxCTyDc5scLCrLh3Ft263lxP/s400/phoenixwykopki.jpg)
To zdjęcie udało mi się "wykopać" na
astro4you dzięki Waldkowi Zmierzchlejskiemu z
http://astro.zeto.czest.pl, gdzie na bieżąco jest komentowana misja Phoenixa. Tymczasem na astro4you trwa dyskusja na temat pobranych pierwszych próbek. Ja, niestety, na razie nie będę się w stanie jej przysłuchiwać, zaś do Phoenixa wrócę dopiero za jakiś czas. Póki co zostaje mi odnotowanie paru ciekawostek. I tak: Steve Widmark, autor modelu Phoenixa wykonał nieco większą makietę:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgatpH_JtwnP0WdGMFAsQsJihJ9iH7CE5l-kI8GGkA_1AEo6Um8UQvk2tsmEv1sOV9K7LPOMj183eCKmxQIE0yOmHB9eERZDnezCkrtWtaiMvFEDVkNZ0DtsBpfyxaaZmvM6aJRndKaczBl/s400/mockup+002.jpg)
Jeżeli dobrze zrozumiałem, jest ona do sprzedania: "
Phoenix MockupOn the day of the landing, I had a little show at The Crucible to commerate the event. I built a semi-scale (about 90% of the actual size) mockup of the lander. Here are some pics of the mockup. I'd like to sell or donate it. Anybody interested? (6-5-08: I've posted the mock-up on ebay if you wish to bid on it)". Zainteresowani niech najlepiej odwiedzą
stronę Steve'a. Zdjęcia makiety są
tutaj. Z kolei na blogu Planetary Society Emily Lakdawalla jest chwilowo na urlopie (do 16). Tymczasem warto się nieco cofnąć w czasie, by zapoznać się z jej postem dotyczącym tego, jak zostać planetologiem bez ruszania się sprzed kompa (nie udało mi się tego lepiej przetłumaczyć). Post ten jest
tutaj, i zawiera linki do stron z "rawami" oraz prezentacje, jakie Emily przeprowadziła dla Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjHUrb2kapcW7Q4qa-SomCDW-Znc8Kkrp2plW683k5_iIe08iIfL641-fCBYS9cMkZimCgYr_kfa847pbSnlUXflaZz8GwFbhhPPtoWefNd5ZfmIaLckPhOxd_mxWYWjpyQQJ5KZSwIeSvY/s400/emily.PNG)
Prezentacje te dotyczyły tego, jak amatorzy mogą włączyć się w poszerzanie wiedzy o Układzie Słonecznym dysponując dostępem do surowych zdjęć z aktualnie trwających misji. A przy okazji - cały czas można się włączyć w poszukiwanie poprzednika Phoenixa -
Mars Polar Landera. Mars Polar Lander wylądował (a może roztrzaskał się?) na Marsie w grudniu 1999r. Poszukiwanie polega na przeglądaniu zdjęć uzyskanych w ramach projektu HiRISE. Więcej na ten temat Emily pisze w postach:
tym i
tym. I jeszcze na koniec
link do ostatniego Feniksowego posta. To tyle. Post ląduje obok. Do tematu Phoenixa wrócę gdzieś za jakiś miesiąc. Na razie czasu niestety brak.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz