![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjqtBMv4XfMHOEt0m_3GHfTUDLbKMNJucXz6taXr7cWUW28am_MK8l_WUORNuwQI220QipiamKQ6V6R6E8Zi61fCjJyTO2HreM-EhPOYtorxBsMwixbY7-W0SLpgwFssiCjDVuQFlFvL4Bc/s200/logo.png)
Widoczne po lewej stronie logo należy do Żagańskiej Sekcji Astronomicznej, o której miałem już przyjemność pisać w 2008 roku. Uwagę moją zwróciły wówczas zajęcia dotyczące rozmiarów Układu Słonecznego, których efektem było powstanie ścieżki tematycznej oraz makiet poszczególnych planet. Dzisiaj natomiast w portalu Astronomia.pl znalazłem wpis dotyczący Globe at Night w Żaganiu. Żaganiacy organizując swoje Globe at Night zaplanowali dwie sesje pomiarowe. Pierwsza z nich miała miejsce 3 marca, druga odbędzie się 16. W każdej z nich obserwacje dokonywane są w innym miejscach Żagania. Jak mogę poczytać na ich stronie na obserwacje zabierany jest również teleskop 10'', co dodatkowo uatrakcyjnia sesje. Wypada jeszcze wspomnieć, że rozpoczęły się również przygotowania do uruchomienia w Żaganiu obserwatorium. Na razie zbierane są na to środki na uruchomionym koncie.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhHQpQ2MMZHnswN7ioxYf37unYsnNOGfjhCLvCHFGL96UVYS6pJk1f6WXJKRN_rHrSpcQcEnYhmbupqmGPdyKKd1MOaD8IZKcGEwP_9F3y1-1dORQyVBYNEylLox7-K0cG20KZ89DCdfDDZ/s400/zoa.jpg)
oraz wykonywały dioramy z klocków Lego:
Dla objaśnienia - wysokość i kolor klocków odpowiadał stopniowi widoczności gwiazd w danym miejscu mapy. I niech mi nikt nie mówi, że to są stany i że potrzeba do tego jakichś nadzwyczajnych środków. Owszem, potrzeba: pomysłowości, chęci wspólnego działania zaś środki znajdą się chociażby w najbliższym markecie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz