![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhkKGltiy4a_bHqhzW2TfI5GZEjjlOSzcH6h87vswSJhwHNpfPA_zrnEU-_M2MQ7K_tHZzSSgmJbjOY6uMsTfjy9wG1FWMguitASW3xb_J7xYbsblEJC3CU8rF-VF5BxH64JL7gbVXyXoMB/s200/pomysly.jpg)
Pisałem już o sosnowieckich
meteorytach i
dinozaurach, pora napisać o panelu dyskusyjnym na temat inicjatyw związanych z ochroną Ciemnego Nieba. Został on zorganizowany staraniem
Stowarzyszenia Polaris w ubiegłą niedzielę w Sosnowcu, zaś prowadzącą była Julia Romanowska, reprezentująca
International Dark-Sky Association. W trakcie panelu zaprezentowano między innymi Pomysły Komitetu Ciemne Niebo 2009 które zamieszczam poniżej.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhQg_DvGY-U-aI09wMlpFaA-iV41t__JcyZYYrdEJsO6aYbiiGCUplpVUkCAnxiJR-VeoOSK_S5kXZu5DaOeRmVohr29O0vh0Wmaze_B_RPFRV0U4w264e3pcrAN4UmS0xliI5amWo5NwqE/s200/idee.jpg)
Aby się z nimi zapoznać, wystarczy kliknąć obrazek po lewej. Myślę że pomysły przedstawione na konferencji mogą stać się inspiracją zajęć wprowadzających zarówno w astronomię jak i w ekologię. Co zaś najważniejsze, zajęcia te mogą być przy umiejętnej organizacji zrealizowane minimalnymi środkami własnymi, nie wymagają też nadzwyczajnych kwalifikacji w zakresie astronomii od prowadzących je osób. Mogą być zatem łatwo zrealizowane zarówno na poziomie szkół podstawowych, jak i najrozmaitszych
organizacji pozarządowych zajmujących się pracą z dziećmi. Warto to chyba rozważyć- zwłaszcza że
Międzynarodowy Rok Astronomii rozpocznie się już niebawem, zaś w sieci pojawia się w związku z tym co raz więcej pomysłów zajęć z dziećmi. Na koniec jeszcze parę linków:
International Darkside Association posiada stronę, gdzie znajdują się gotowe konspekty zajęć na temat tego, jak zanieczyszczenie sztucznym światłem wpływa m. in. na zwierzęta nocne. Materiały te są zamieszczone na razie w dwu wersjach: dla grup wiekowych 5-8 oraz 9-13lat. Obejmują one: prezentacje w formacie ppt, scenariusze zajęć dla nauczyciela, zeszyty pracy dla uczniów.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEisp0SM2-xIQZeEp-f6rWABwXXmw3NYHL1sME2Hk2bJCl6IPR-uiWvqzB6389pZTHZbC9-u_Bu64otidzUbCH_bJ_9pT361cQZlCe-bB_iGNvLD-glILL-HA9F3DjYpLdcz51JIGuf0dUTo/s200/mordor03.jpg)
Wikipedia w haśle
Zanieczyszczenie środowiska wymienia również
zanieczyszczenie świetlne. Zdjęcie po lewej pochodzi z posta
Mordor. Post ten był zapisem jednego z moich wyjść w trakcie kampanii Globe at Night - może być też przykładem, w jaki sposób można dokumentować w trakcie jednego wyjścia różne przykłady zanieczyszczenia środowiska i powiązania pomiędzy nimi.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj1K1gwwtqDXWxNz6nKwoj9D1aDH0dnkKyGqFvY7uQB04ML1i9Mopiv5gJKzBBiEMsexXLBxh8FwfiATk5HXAYBgEVMGfoHHeLqOLsPnPAIDCfj2LEb2mFJ7uUFLzLIY2pKto8oS40NYiA3/s200/galeria.jpg)
Galerie zawarte na stronach
Astronomia 2009 - Żagań - Międzynarodowy Rok Astronomii są dla mnie modelowym przykładem tego, jak fajnie i małym nakładem środków można zorganizować ścieżkę edukacyjną poświęconą Układowi Słonecznemu.
Wreszcie na koniec akcje "liczenia gwiazd". Na tym blogu dość dokładnie opisałem dwie:
Globe at night oraz
Great World Wide Star Count. Posty poświęcone tym akcjom zawierają zdjęcia, przykłady symulacji komputerowych, opisy stron poświęconych tym akcjom, itp. Wystarczy podążać śladami linków zawartych w poszczególnych tekstach. Posty poświęcone Globe at night są
tutaj, zaś posty związane z Great World Wide Star Count -
tu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz