niedziela, 12 grudnia 2010

Zacznijmy może od Scratcha ...

Sobotnie zajęcia w Muzeum Górnośląskim za nami. Jak obiecaliśmy, zdjęcia oraz obszerniejszą relację z nich przerzucimy na bloga do końca tygodnia. Dzisiaj natomiast chciałbym króciutko wspomnieć o tym, co działo się "przy okazji" tych zajęć. Widoczne powyżej zdjęcie przedstawia naprędce zorganizowane stanowisko komputerowe, gdzie dzieciaki mogły współuczestniczyć w tworzeniu quizu stworzonego przy pomocy Scratcha: Najkrócej rzecz ujmując, Scratch to język programowania umożliwiający tworzenie w prosty sposób różnorodnych aplikacji poprzez "układanie" ich z predefiniowanych klocków oznaczających komendy. Jest on rozwijany jest przez mały zespół którego liderem jest Mitch Resnick, naukowiec pracujący w MIT. Prace te są finansowane między innymi przez Narodową Fundację Nauki, Microsoft, Fundację Intela, Fundację McArthura, Google, Iomega oraz Laboratorium Mediów MIT. Myślę zatem, że chociażby ze względu na wymienionych sponsorów warto się bliżej im przyjrzeć. Pozwolę sobie tutaj odesłać do stworzonych przeze mnie w ubiegły roku prezentacji Odkryj swój wszechświat przy pomocy Scratcha i Dzień Scratcha, zachęcam też do obejrzenia galerii zawierających przykłady użycia tego języka programowania: Ciekawe projekty, Csophie: Education, Polecane.
Co do skryptu, który powstał w trakcie sobotnich zajęć, to proponuję najpierw pobranie i instalację Scratcha na swoim komputerze. Nie jest to wprawdzie niezbędne, lecz jeśli zaczniecie się bawić sobotnim quizem to sami zobaczycie, że w wersji on-line rozwiązać się go nie da. Pamiętajcie, że pytania i odpowiedzi do niego układały raczej małe dzieci dlatego nie spodziewajcie się łatwych i oczywistych rozwiązań;) Po pobraniu natomiast skryptu i uruchomieniu go wewnątrz zainstalowanego Scratcha będziecie mieli możliwość wglądu w jego kod, dzięki czemu odgadnięcie odpowiedzi stanie się o wiele prostsze ;)
Na koniec mam jeszcze film zawierający nagranie wystąpienia Resnicka jeszcze z 2006r. :
Film jest dość długi, wart jednak obejrzenia chociażby ze względu na pokazane w nim przykłady dziecięcej kreatywności stworzone w trakcie prowadzonych przez Resnicka eksperymentalnych kursów. Coś krótszego, poświęconego wyłącznie Scratchowi jest tu:

Dla zainteresowanych mamy również krótki tutorial po polsku - w tym jednak przypadku proszę o kontakt na maila który podałem w trakcie sobotnich zajęć.

Brak komentarzy: