czwartek, 3 maja 2012

Moralność bogini Nut :)

WWT: I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\music\MuzykapodWWTIndeks.htm
 I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\seanse\Seanse.htm 
Cóż, każdy come back jest dobry, aby tylko nie był odgrzewanym kotletem. Właśnie dlatego sięgnęłam do starego posta, jeszcze z 2008r. dotyczącego historii bogini Nut i powstania kalendarza egipskiego, liczącego 365 dni. Opowieść ta doczekała się "ekranizacji" przy pomocy WorldWide Telescope. Scenariuszem do seansu były dwa teksty: "Jak gra w senet uratowała Nut. Kalendarz egipski" oraz "Jak gra w senet uratowała Nut 2. Kalendarz egipski". 
Seans opowiada o perypetiach kochliwej bogini, która dzięki pomocy boga Thota, wykradła 5 dni od bogini Selene, aby móc urodzić piątkę swych dzieci. A zarazem, ustrzec się przed klątwą potężnego boga Re. W taki sposób kalendarz egipski zyskał dodatkowe dni i wynosił on odpowiednio 365 dni.Program WorldWide Telescope wydaje się jednym z najprostszych narzędzi do obrazowania, jak w tym przypadku, mitów czy legend. Ten prosty film jest skrótem tekstu, który zlinkowałam wcześniej. Co jest najważniejsze przy tworzeniu (każdego) seansu - scenariusz, dobór grafik i muzyka. Zwłaszcza ta ostatnia wydaje się najważniejsza, a wybór odpowiedniej muzyki nie jest łatwy, chociażby ze względu na prawa autorskie. Plik z rozszerzeniem wwt  znajduję się tutaj: http://www.mediafire.com/?to1clz826c4r34o i wynosi 8.07 MB. Warto jeszcze wspomnieć o książce "Mity starożytnych Egipcjan" Alicji Wach-Brzezińskiej, która była inspiracją do napisania postów oraz stworzenia tury w WWT. I tak mity Egipcjan oraz historyczne już posty stały się teraźniejszością.  Czy powstanie seria mitologicznych seansów, któż to wie, może... ale niczego nie obiecuję. Chociaż jeden już powstał: "Mity sięgają gwiazd" i był przeniesieniem w wirtualny kosmos WorldWide Telescope fragmentu "Mitologii" Jana Parandowskiego, a dokładnie rozdziału pod tytułem "Dziwy niebieskie".
Mity, podania, legendy to ciekawy temat na seanse a sam program ułatwia ich tworzenie czy to w scenerii astro bądź Ziemi. WorldWide Telescope kojarzony jest w wirtualnym planetarium, ale jego możliwości sięgają jeszcze dalej. To właśnie podkreślam podczas naszych szkoleń z Jackiem. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.

Brak komentarzy: