wtorek, 18 listopada 2008

Jak gra w senet uratowała Nut. Kalendarz egipski.

O tym jak pięć dni dodanych do solarnego kalendarza ocaliło Nut od przekleństwa Re.
Wyobrażenie bogini Nut
Kilka tysięcy lat temu egipską ziemią władali bogowie. Według mitologii egipskiej Re był władcą bogów, panem słońca i twórcą świata.
Nut była piękną boginią nieba. Jej mężem i bratem był Geb, utożsamiany z ziemią. Według podań mieli przez całą wieczność być złączeni w miłosnym uścisku. Niestety zostali rozdzieleni przez powietrze - boga Szu, który został w tym celu wysłany przez Re. I tak pomiędzy rozdzielonymi małżonkami powstał świat.
Zakochany w Nut Re rozkochał w sobie boginię. Nauczona zdrady Nut miała wielu adoratorów. Aż pod jej sercem zabiły serca jej dzieci. Pierwszy spostrzegł to Re. Rozwścieczony bóg chciał wiedzieć, kto jest ojcem dzieci.
W obawie przed jego gniewem, Nut zapewniła Re o ojcostwie. Nie mogła mu bowiem wyznać, że są to dzieci kilku bogów. Sekret swój mogła trzymać w tajemnicy tylko do czasu rozwiązania. Potem prawda wyszłaby na jaw wraz z pojawieniem się dzieci. Dlatego Nut postanowiła uciec.
Schronienie znalazła u Thota, boga mądrości. Rozwścieczony Re rzucił klątwę na brzemienną boginię. "Niech żaden dzień w roku nie będzie porą narodzin jej dzieci. Niech błąka się brzemienna całą wieczność, a jej dzieci niech zostaną na zawsze uwięzione w jej łonie!" Długo Thot rozważał jak wybrnąć z tej sytuacji, aż wreszcie znalazł rozwiązanie. Przedstawił Nut swój pomysł: "Jak wiesz boska siostro, o ile moje nauki nie poszły w las, rok liczy sobie 360 dni. Jeśli zdołamy przekonać Selene, aby odjęła kilka dni z kalendarza księżycowego, jesteś uratowana, ty i twoje dzieci. Jednak nie liczyłbym na na jej dobrą wolę. Jest między nami spór o władzę nad Księżycem, wieć musimy uciec się do podstępu, żeby zdobyć jej zaufanie. Selene lubi zakłady. Jeśli zdołamy ją nakłonić do rozegrania partii seneta, a stawką w grze uczynimy dni miary księżycowej, zyskamy dodatkowy czas, którego klątwa Re nie dotyczy". ( źródło Alicja Wach- Brzezińska "Mity starożytnych egipcjan")
Garfiki pochodzą z Wikipedii.

Brak komentarzy: