wtorek, 11 listopada 2008

Pomysły na Ciemne Niebo 2009

Pisałem już o sosnowieckich meteorytach i dinozaurach, pora napisać o panelu dyskusyjnym na temat inicjatyw związanych z ochroną Ciemnego Nieba. Został on zorganizowany staraniem Stowarzyszenia Polaris w ubiegłą niedzielę w Sosnowcu, zaś prowadzącą była Julia Romanowska, reprezentująca International Dark-Sky Association. W trakcie panelu zaprezentowano między innymi Pomysły Komitetu Ciemne Niebo 2009 które zamieszczam poniżej.
Aby się z nimi zapoznać, wystarczy kliknąć obrazek po lewej. Myślę że pomysły przedstawione na konferencji mogą stać się inspiracją zajęć wprowadzających zarówno w astronomię jak i w ekologię. Co zaś najważniejsze, zajęcia te mogą być przy umiejętnej organizacji zrealizowane minimalnymi środkami własnymi, nie wymagają też nadzwyczajnych kwalifikacji w zakresie astronomii od prowadzących je osób. Mogą być zatem łatwo zrealizowane zarówno na poziomie szkół podstawowych, jak i najrozmaitszych organizacji pozarządowych zajmujących się pracą z dziećmi. Warto to chyba rozważyć- zwłaszcza że Międzynarodowy Rok Astronomii rozpocznie się już niebawem, zaś w sieci pojawia się w związku z tym co raz więcej pomysłów zajęć z dziećmi. Na koniec jeszcze parę linków:
International Darkside Association posiada stronę, gdzie znajdują się gotowe konspekty zajęć na temat tego, jak zanieczyszczenie sztucznym światłem wpływa m. in. na zwierzęta nocne. Materiały te są zamieszczone na razie w dwu wersjach: dla grup wiekowych 5-8 oraz 9-13lat. Obejmują one: prezentacje w formacie ppt, scenariusze zajęć dla nauczyciela, zeszyty pracy dla uczniów.
Wikipedia w haśle Zanieczyszczenie środowiska wymienia również zanieczyszczenie świetlne. Zdjęcie po lewej pochodzi z posta Mordor. Post ten był zapisem jednego z moich wyjść w trakcie kampanii Globe at Night - może być też przykładem, w jaki sposób można dokumentować w trakcie jednego wyjścia różne przykłady zanieczyszczenia środowiska i powiązania pomiędzy nimi.
Galerie zawarte na stronach Astronomia 2009 - Żagań - Międzynarodowy Rok Astronomii są dla mnie modelowym przykładem tego, jak fajnie i małym nakładem środków można zorganizować ścieżkę edukacyjną poświęconą Układowi Słonecznemu.
Wreszcie na koniec akcje "liczenia gwiazd". Na tym blogu dość dokładnie opisałem dwie: Globe at night oraz Great World Wide Star Count. Posty poświęcone tym akcjom zawierają zdjęcia, przykłady symulacji komputerowych, opisy stron poświęconych tym akcjom, itp. Wystarczy podążać śladami linków zawartych w poszczególnych tekstach. Posty poświęcone Globe at night są tutaj, zaś posty związane z Great World Wide Star Count - tu.

Brak komentarzy: