sobota, 15 listopada 2008

Jak rozbudować Celestię?

Obiecałem kiedyś, że opiszę rozbudowę Celestii o nowe dodatki. Poniżej zamieszczam opis instalacji dodatku poświęconemu misji Dawn.

1. Przenoszę się na stronę poświęconą temu rozszerzeniu, pobieram archiwum i zapisuję na pulpicie lub innym, dogodnym dla mnie folderze. Grafika po lewej przedstawia wygląd typowej strony z dodatkiem do Celestii znajdującej się w bazie The Celestia Motherlode. Znajduje się tam większość dodatków stworzonych przez społeczność Celestii.


2. Dokonuję rozpakowania plików do folderu extras znajdującym się w folderze gdzie zainstalowana jest Celestia.
Po rozpakowaniu upewniam się, że wszystko gra:W folderze extras jak widać pojawił się nowy folder - pora więc na testy.
3. Uruchamiam Celestię. Naciskam Enter, wpisuję Dawn: Jeszcze raz Enter, następnie naciskam klawisz G. Po paru sekundach podróży powinienem zobaczyć to:Ot, i cała filozofia, w największym możliwym skrócie.
Grafika po lewej przedstawia jeden z celów misji, jakim jest planetoida Vesta. Jeżeli wykonałeś instrukcje zawarte w tym minitutorialu, to klikając tutaj uruchomisz Celestię 1.5.1 z dokładnie takim widokiem, jak obok.
Na koniec jeszcze parę słów o "schodach". Generalnie w Celestii 1.4.1 wprowadzono mechanizm umieszczania dodatków w folderze extras. Jest to proste i działa. Niestety, dodatki pisane gdy istniała wersja 1.4.1 nie zawsze działają poprawnie w wersjach późniejszych. Dlatego też zawsze trzeba zerknąć do dokumentacji towarzyszącej dodatkowi. Druga sprawa - jeżeli misja z danym dodatkiem miała miejsce, powiedzmy, w latach 1978-1983, zaś w Celestii jest ustawiona data nie mieszcząca się w tym zakresie, to obiekt (sonda, asteroida, itp) zawarty w dodatku pojawi się w Celestii dopiero po ustawieniu odpowiedniej daty. Ten mechanizm jest logiczny i sensowny - lecz nieprzygotowanego użytkownika może wprowadzić w błąd. Ale od tego mamy Wikipedię i różnorodne strony poświęcone astronautyce by ten problem szybciutko rozwiązać, nieprawdaż? Trzecia sprawa - gdy lokalizujemy po uruchomieniu Celestii zainstalowany przez nas statek, to jego nazwa z reguły pokrywa się z nazwą misji. Tutaj był to Dawn. Nie zawsze jednak musi tak być - i tutaj znów trzeba pamiętać o dokumentacji - niestety z reguły anglojęzycznej. I to właściwie wszystko - aha, zapomniałem - aby usunąć dodatek po prostu usuwamy zawierający go folder z folderu extras. I jeszcze na koniec, niestety, od wszystkich opisanych w tym tekście reguł są wyjątki - na szczęście niezbyt liczne.

1 komentarz:

Artur Zawora pisze...

A wiesz jak dodac dodatki do Celesti 1.6.0 próbowałem tysiąc razy i nie potrafie tego zrobic. np: jak rozpakowac i gdzie dac obiekt taki jak Eagle Nebula??????