niedziela, 23 listopada 2008

Śladem astronauty.

Postanowiłem przyjrzeć się bliżej niektórym miejscom, które odwiedził George Zamka. A nóż się to przyda przy planowaniu któregoś z kolejnych wyjazdów.
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach: na jednej ze stron kroniki się już świetna galeria ze spotkania, które odbyło się 20 listopada. Nie tylko ona jest warta obejrzenia. Jak się wydaje, placówka niepołomicka jest fajnym przykładem, jak należy popularyzować astronomię wśród dzieciaków. Szczególne wrażenie zrobiły na mnie różnorodne sekcje, oraz infrastruktura towarzysząca obserwatorium.
Planetarium Śląskie w Chorzowie: grafikę po lewej pożyczyłem z prezentacji umożliwiającej wirtualne odwiedziny planetarium. Na stronach planetarium jak na razie nie znalazłem informacji o piątkowych odwiedzinach, natomiast wzmianka ukazała się w Aktualnościach TVP Katowice [video od 12min 55sek].
Polsko Amerykańska Fundacja Wolności: grafika po lewej to artykuł z aktualności fundacji, która razem z Ambasadą Stanów Zjednoczonych była organizatorem pobytu Georga Zamka w Polsce. Na stronach fundacji najciekawsze wydają mi się sekcje: programy, szczególnie Interklasa oraz Równać Szanse. Warto odwiedzić również sekcję publikacje, gdzie można znaleźć raporty roczne poczynając od roku 2000. Z kolei na stronie O Fundatorze można dowiedzieć się więcej o Polsko-Amerykańskim Funduszu Przedsiębiorczości.
Muzeum Wojska Polskiego: grafika po lewej pochodzi z Wirtualnej wycieczki, przy której o mało nie nabawiłem się nerwicy z powodu oczopląsu;). Ciekawie natomiast wyglądają Wystawy wirtualne, poświęcone głównie fortyfikacjom.
Galeria z odwiedzin Georga Zamka znajduje się tutaj.
Polaris: jednym z głównych powodów wizyty George'a Zamka w Sopotni była istniejąca tam Młodzieżowa Stacja Kosmiczna. Krótka charakterystyka tego projektu na Równać Szanse jest tutaj. O Polarisie pisałem już wcześniej w postach: Virtual astronaut oraz YSS oraz Polaris za dnia i Polaris nocą. Stowarzyszenie prowadzi również projekty: Astroprocent, Ciemne Niebo oraz było organizatorem panelu dyskusyjnego o którym pisałem w postach Pomysły na Ciemne Niebo 2009 oraz Ziemia nocą na APOD'zie.
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne: warto zapamiętać strony: Dydaktyka (ze względu na pytania tam zawarte), Pokazy nieba (ze względu na znajdującą się tam panoramę Olsztyna), Wystawy stałe (reprodukcje plansz wystawowych). Planetarium posiada również stronę w Wikipedii.
Kraków: dzięki Mauzerowi linki do filmów z wizyty są tutaj. Tak przy okazji - pozostałe produkcje Mauzera są tu.
Gimnazjum im. Stanisława Staszica przy Kajakowej w Pyrach: Pilota promu Discovery zaprosiła do Polski ambasada Stanów Zjednoczonych i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. A do Pyr ściągnęła go nauczycielka biologii Dorota Jasińska. - Nie było łatwo. Udało się dzięki Klubowi Młodego Odkrywcy, który działa od pięciu lat. Przeprowadzamy doświadczenia, eksperymenty i zapraszamy ciekawych gości. W czerwcu zeszłego roku odwiedził nas Bob Friedhoffer z Uniwersytetu w Nowym Jorku. - tyle z "Wyborczej".
Spotkanie z astronautą NASA: wątek z forum astro4you.

Brak komentarzy: