piątek, 14 listopada 2008

Słońce - krótka instrukcja obsługi.

Jak obserwować Słońce? Na zdjęciu po lewej mój syn robi to przy pomocy teleskopu słonecznego Coronado. Nie jest to tani sprzęt - mogliśmy z niego skorzystać dzięki uprzejmości firmy Uniwersał w trakcie Multiastro. Wracając jednak do tematu: krótką, treściwą i bardzo sensowną instrukcję obsługi Słońca znalazłem na astro4you. Zawiera ona "w pigułce" wszystko co trzeba wiedzieć zanim weźmiemy się za obserwacje naszej centralnej gwiazdy w realu. A jak wygląda to w wirtualu? Ponieważ temat jest obszerny, ograniczę się do podstawowych informacji jakie mogą dostarczyć programy, którymi sam najbardziej lubię się bawić:
Orbiter - niestety, okienko Object Info nie jest zbyt rozmowne. Mogę się jednak z niego dowiedzieć, że promień Słońca wynosi 696000km, masa: 1.98892e+030kg oraz odczytać aktualne parametry rektascencji i deklinacji. Co do wyglądu gwiazdy - nie spodziewajmy się znaleźć rozbłysków, protuberancji czy plam. Aby to zmienić, musimy dopiero poszperać w Orbithangarze. Nie należy się przy tym spodziewać jednak cudów.

Stellarium: grafika poniżej została zmontowana w Paintcie: Ponieważ Stellarium zostało spolszczone, wystarczy się wczytać w górny, lewy narożnik. Na tarczy słonecznej możemy też dostrzec plamy.
Celestia - tu już nie musiałem używać Painta aby uzyskać grafikę jak ta poniżej:
Podzieliłem ekran po prostu na trzy okna, następnie klawiszem F10 dokonałem zrzutu grafiki. Warto bliżej się przyjrzeć danym, które podobnie jak w Stellarium wyświetlają się w lewym górnym narożniku ekranu:
Distance: odległość, z której wykonujemy obserwację. Abs (app) mag: wielkość gwiazdowa, absolutna i pozorna. Luminosity: jasność względem Słońca (w tym wypadku jest oczywiste, że wynosi 1). Class - typ widmowy. Apparent diameter - nie jestem do końca pewien. Surface temp: temperatura powierzchni wyrażona w kelwinach. Radius: promień, wyrażony zarówno względem Słońca (oczywiście 1) jak i w kilometrach. Rotation period: okres obrotu wokół własnej osi. Planetary companions present: obecne są planety.

Brak komentarzy: