wtorek, 28 lutego 2012

Delty rzek Petera Turcana

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\seanse\Seanse.htm
I:\orbiter\ch7\EarthCam\Litografie\ElectronicLithographs.htm
Wśród materiałów edukacyjnych towarzyszących EarthKAM'owi znajduje się jeden pdf Earth features seen from space

Z ikonką reprezentującą delty rzek powiązany jest lakoniczny opis: "Deltas form where rivers meet the sea; look for meandering shapes with many small and large channels, sediment plumes (shaped by currents and eddies), and color differences (in water and on land, e.g., sand build-up or vegetation)." Brzmi on nieco lakonicznie - dlatego też prawdziwą przyjemność sprawiło nam znalezienie na stronach Layerscape seansu stworzonego przez Petera Turcana poświęconego właśnie deltom rzek. Naszą, miejscami swobodną, adaptację zamieszczamy poniżej: 

Dla przypomnienia - powyższy film ma umożliwić jedynie podgląd seansu, z którym najlepiej zapoznać się w oryginale uruchamiając w środowisku WWT. Plik można pobrać klikając tutaj [2MB]. Warto, chociażby ze względu na quiz:) Na podglądzie nie można się nim pobawić, natomiast bezpośrednio w seansie tak. Aż prosi się aby go rozbudować i poddać dalszym adaptacjom. Pomocny tu może być przykład interpretacji zdjęcia satelitarnego  delty Missisipi:
Znaleźliśmy go, rzecz jasna, na stronach EarthKAM'u. Jak widzę, jest również tam opisana delta Gangesu oraz Nilu. I to było na tyle, chociaż skoro Peter Turcan swój seans kończy quizem, my też coś mamy:
Gdzie znajduje się uchwycona na powyższym zdjęciu wyschła delta? Odpowiedzi na to pytanie można szukać w jednym z tekstów klikając tutaj.


Brak komentarzy: