poniedziałek, 20 lutego 2012

Trochę o LRO ....

MoonKam się zbliża. Do końca tego tygodnia ma się ukazać nowy podręcznik obsługi portalu, uczestnicy misji zostali również poproszeni o aktualizację profili. Wykonano również pierwsze testowe zdjęcia. Jedno z nich zamieszczam poniżej:
Przedstawia ono rejon południowego bieguna Księżyca z rzucającym się w oczy Kraterem Drygalskiego. Można go rozpoznać po charakterystycznej górce centralnej, przypominającej gwiazdę.
Nazwa krateru sugeruje polskie korzenie, pochodzi jednak od niemieckiego polarnika, Ericha von Drygalski'ego, który kierował w latach 1901-1903 pierwszą niemiecką wyprawą badającą Antarktykę. Kiedy szukałem informacji na na jego temat trafiłem na widoczne obok zdjęcie. Przedstawia ono statek wyprawy wmarznięty w lody Antarktyki, najciekawsze jest jednak, że było to w ogóle jedno z pierwszych tego typu zdjęć wykonanych z powietrza - Drygalski posłużył się zabranym specjalnie do tego celu balonem. 
Nie o Drygalskim jednak jest ten post. Zanim zajmę się MoonKAM'em chciałbym przypomnieć o innej, księżycowej misji. Mam tu na myśli wciąż trwającą a rozpoczętą 18 czerwca 2009 misję Lunar Reconnaissance Orbiter. Przypomniałem sobie o niej trafiając ostatnio  na APOD'zie na widoczne poniżej zdjęcie: 

Przedstawia ono zachodnią ścianę krateru Arystarch.  LRO wykonał je znajdując się 70 kilometrów o środka krateru na wysokości 26 kilometrów nad księżycową  powierzchnią. Jeżeli chcemy przyjrzeć się samej sondzie w trakcie jej pracy to musimy, niestety,  skorzystać z modeli i symulacji.  Pierwszy polecany przeze mnie to  model który opracował Brian Jones. Widać go po lewej stronie, z anteną wycelowaną w stronę Ziemi. Brian Jones opracował również model księżycowej powierzchni 3d - możemy go wykorzystać aby jeszcze bardziej podnieść atrakcyjność symulacji. Rzecz jasna, musimy się również nauczyć posługiwania się Orbiterem. Jeśli nie chcemy tego robić, pozostaje nam serwis  Eyes on the Solar System, choć nie ukrywam że znajdujący się tam model sondy nieco mnie rozczarował, wystarczy rzucić okiem na poniższą grafikę:  

Bieżące położenie LRO nad księżycową powierzchnią możemy również śledzić przy pomocy strony  Where is LRO:
Wygląd znajdującego  się tam "rozkładu jazdy", można dość swobodnie modyfikować, można go również osadzić na swojej stronie. Kolejną ciekawostką na którą trafiłem jest możliwość Target observation request:
Strona ta umożliwia wskazanie obszarów, które naszym zdaniem powinny się znaleźć na zdjęciach wykonanych przez LRO. Chwilę po kliknięciu Submit Target Request otrzymujemy potwierdzenie dokonania "subskrypcji":
===================================
LRO/LROC Target Selection Interface
===================================
Request received at 2012-02-19T23:46:36.222
The target request has been entered into the LROC master database.Thanks for your interest.
Originator ID:      jacekkupras@o2.pl
Feature nickname:   Something  Sun:  Low Feature type:  Crater
Vertices: (lon, lat)
p1: (-101.35552,  65.96598) p2: (-101.35552,  65.14181) p3: (-101.52035,  65.14181)
p4: (-101.52035,  65.96598)  p5: (-101.35552,  65.96598)
Ile czasu potrzeba, zanim otrzymamy zamówione przez nas zdjęcie?  Sądząc po czerwonych prostokątach symbolizujących subskrypcje innych internautów odwiedzających portal, raczej sporo. Kiedy doczekam się odpowiedzi dam znać;)
 By móc pożegnać się z czystym sumieniem z LRO przypomnę jeszcze, że dostarczane przez niego zdjęcia są  również "surowcem" dla MoonZoo, o którym można poczytać po polsku chociażby w Wikipedii. W obsługę tego projektu wprowadza anglojęzyczny tutorial:

Warto też odwiedzić forum, z ciekawostek które tam znalazłem polecam dwie:  Time for a Moon Base?, oraz  List of confirmed spacecraft / debris found by forum members on Moon Zoo.
Odwołania:
I:\orbiter\ch7\moonkam\MoonKam.htm

Brak komentarzy: