Z jakiej odległości wykonano powyższe zdjęcia? Pewną wskazówką na ten temat może być grafika znajdująca się w poście z 6 kwietnia. Widoczny w jej lewym górnym narożniku napis informuje, że Słońce znajduje się w odległości 18,736Kpc od miejsca, z którego wykonano fotografię. Inne wskazówki znajdziesz na slajdach poniżej, gdzie uchwycono widoki Ziemi z baaardzo różnych odległości:
Ride
Najlepiej jest jednak doświadczyć czegoś samemu. Musisz mieć zainstalowaną Celestię, następnie kliknij ten link. Po uruchomieniu się Celestii zobaczysz przed sobą dokładnie widok taki jak ten: View more presentations from JacekKupras.
Przyjrzyj się napisowi w lewym dolnym narożniku. Informuje on, że twoja prędkość wynosi 0,0000m/s. Naciśnij teraz F2. Prędkość się zmieni na 1000m/s. Teraz F1 - staniesz. Znowu F2, potem klawiszami A i Z wypróbuj przyspieszanie i zwalnianie. Następnie F3 - prędkość 1000km/s spowoduje, że dostrzeżesz wyraźnie, że oddalasz się od Ziemi. F4 - osiągniesz prędkość światła. Warto poobserwować chwilę, jak Ziemia i Księżyc maleją w oddali:
Możesz spokojnie wrzucić piąty bieg F5 - co umożliwi Ci podróżowanie 10 razy szybciej niż światło. Klawiszem P możesz włączać i wyłączać etykiety nazw planet. F6 - z prędkością jednostki astronomicznej na sekundę powinieneś niebawem wylecieć po za Układ Słoneczny. Możesz też klawiszem Q przetrenować zmiany kierunku pracy silników. F7 - a osiągniesz rok świetlny na sekundę. Przyjrzyj się, jak deformacji ulegają linie konstelacji. Możesz je włączać i wyłączać stosując klawisz /. Stopniowo przyspieszaj dalej stosując klawisz A. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zwolnić klawiszem Z lub zatrzymać się całkowicie, stosując S lub F1. Podkręć szybkość do mniej więcej 391 lat świetlnych na sekundę. Po paru minutach powinieneś zobaczyć widok taki jak ten:
Ja, równolegle pisząc tego posta zrobiłem to znajdując się w odległości 86,420Kpc od Ziemi. Powrót w pobliże Ziemi jest prosty - wystarczy nacisnąć G.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz