niedziela, 10 czerwca 2012

"Pod osłoną sztuki"

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\20120601PionowaGdansk\PionowaIndeks.htm
Gdańsk, Stare Miasto, Galeria Pionova - to tutaj w dniach 1-3 czerwca artyści zorganizowali wystawę oraz warsztaty "Pod osłoną sztuki". "Podstawowym celem było stworzenie sytuacji, w której zaproszone do Galerii dzieci, zainspirowane pracami dojrzałych i uznanych artystów same podejmą działania kreatywne, na polu różnych dziedzin sztuki.
Zaprosiliśmy twórców otwartych i chętnych do działania, by w ramach prowadzonej akcji podjęli z nami współpracę w formie warsztatów. W zajęciach brały udział dzieci dla których projekty osłon zostały dedykowane, oraz dzieci pełnosprawne z Polskiej Akademii Dzieci."  - tyle z opisu na stronie galerii. Wydarzenie trwało trzy dni - my "załapaliśmy się" na dzień drugi. To, w czym mieliśmy przyjemność brać udział można zobaczyć poniżej:
"Śniadanie mistrzów" - pod kierunkiem mistrzów z "Metamorfozy".
Od Śniadanie Mistrzów:)
"Barwy kosmosu" - nasz warsztat, gdzie połączyliśmy pokazy Celestii i WorldWide Telescope z warsztatami plastycznymi:

Gorąco zachęcamy jeszcze do obejrzenia albumów znajdujących się na stronie galerii na Facebook'u
Całe to wydarzenie było dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Takim zupełnie innym, które bardzo trudno jest opisać. Pragniemy za nie gorąco podziękować dzieciakom, Bogdanowi oraz Agacie i Maćkowi którzy nas w Gdańsku gościli. 

środa, 6 czerwca 2012

Po

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\przechowalnia\PrzechowalniaIndeks.htm I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\obserwacje\tranzytwenus\TranzytWenusIndeks.htm
Tak wyglądał tranzyt Wenus dzisiaj  mniej więcej o wpół do czwartej. W Celestii - w realnym świecie niestety miałem chmury. Niech będzie jednak właśnie ta grafika na pamiątkę. Sklecając ją posłużyłem się "słonecznikami Thorvaldsena" oraz  rycinami gwiazdozbiorów Heweliusza przeniesionymi w Celestię przez Jestra. Tak przy okazji - to właśnie Heweliusz zachował dla potomności traktat Horrocksa, finansując jego publikację w 1662r. Sam Horrocks nie mógł tego zrobić - zmarł nagle w 1641r., w wieku zaledwie 22 lat. 
Jak widzę, na YouTube została opublikowana transmisja tranzytu obserwowana przez zespół z Glorii, tak natomiast wyglądały ostatnie ze zdjęć tranzytu na którym widać jeszcze Wenus wykonane przez Mikroobserwatorium:
Wykonał je znajdujący się w Arizonie teleskop Donald.  Widać na nich, jak Słońce wraz z Wenus zachodzi za górami, na których znajdują się kopuły Obserwatorium Whipple'aWyraźnie rzucają się one w oczy na zdjęciu po prawejI to już chyba wszystko. Wspomnę jeszcze o galerii znajdującej się na Flickrze, gdzie można umieszczać zdjęcia wykonane w dniach sąsiadujących z datą tranzytu. Mają być one przesłaniem dla obserwatorów następnego zaćmienia ... choć uwzględniając zmienną rzeczywistość internetowego świata jakoś tak wątpię, czy do tego czasu doczekają.
Update 2012 06 19 Pozostały mi jeszcze małe porządki. Tak w ramach "sublimacji" bloga przeniosłem część treści z poprzednich postów do indeksów:
EarthKam: I:\orbiter\ch7\EarthCam\EarthCam.htm: materiał o przygotowaniach do obserwacji tranzytu ze stacji ISS.
Wenus Tranzyt: wzbogacił się o materiały pochodzące z Glorii oraz film, przedstawiający zajęcia przed tranzytem Wenus prowadzone w jednej ze szkół na Haiti.
Oprócz tego obok są linki do materiałów na temat tranzytu na Wikipedii, EuHou oraz na Astronomia.pl.
Poprzedni post na temat tranzytu przeniosłem do archiwum:
I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\obserwacje\tranzytwenus\tranzytwenusvideo\Jutro.pdf