środa, 11 lutego 2015

Rzut oka na "Uranię"

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\CBKPAN\pokonferencji\pokonferencji.htm
Soczewka grawitacyjna na zdjęciu z Teleskopu Hubble'a bardzo przypomina uśmiechniętą buźkę znaną z internetu, czy SMS-ów. Jak widać, gromada galaktyk SDSS J1038+4849 ładnie się do nas uśmiecha :-)
Na zdjęciu widzimy parę żółto-pomarańczowych oczu, którymi są dwie jasne galaktyki. Poniżej znajduje się biały nos oraz kreska symbolizująca uśmiech, a także łuki po bokach, które dopełniają całą twarz. Kreska i łuki to efekt soczewkowania grawitacyjnego. Gromady galaktyk należą do najmasywniejszych struktur we Wszechświecie. Gdy światło odległych galaktyk przechodzi w pobliżu takiej gromady, ulega zaburzeniu i widzimy zniekształcone, powiększone, a czasem także zwielokrotnione obrazy tych dalszych galaktyk. Na przedstawionej fotografii mamy przykład tzw. pierścienia Einsteina, który powstał w postaci łuków wokół gromady galaktyk, działającej jako soczewka grawitacyjna. Zdjęcie opublikowano 9 lutego jako "zdjęcie tygodnia" na witrynie poświęconej Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a, a także na stronach NASA. Inna wersja tego zdjęcia była zgłoszona w konkursie o nazwie "Ukryte skarby Hubble'a" przez Judy Schmidt. - to jedna z ciekawostek, którą przyniosłem z odwiedzin portalu "Uranii", najstarszego polskiego periodyku poświęconego astronomii. Odwiedziłem go przed chwilą aby sprawdzić, czy jest już zapowiedź nowego numeru. Jeszcze jej nie ma - ukaże się zapewne na dniach. Tymczasem zapraszam do obejrzenia ubiegłorocznej prezentacji poświęconej "Uranii":
Została ona wygłoszona w trakcie ubiegłorocznej konferencji "Astronomia i badania kosmiczne w edukacji" zorganizowanej pod egidą CBK PAN i PTMA.

Brak komentarzy: