piątek, 28 września 2012

MoonKAM na Forum

MoonKAMI:\orbiter\ch7\moonkam\MoonKamWPolsce.htm 
Materiały, związane z naszą prezentacją na temat WorldWide Telescope są poniżej, a tymczasem kolejna migawka z Forum Innowacyjnych Nauczycieli i Szkół. Sympatycznym akcentem było dla nas spotkanie z reprezentantkami zaprzyjaźnionej z nami Szkoły Podstawowej im. T. Halika w Górznej:  
Parę wykonanych jeszcze zdjęć umieściłem w tym albumie, mam jeszcze  film, będący wizytówką  ich projektu: 

Oraz  opis: "Realizując projekty autorstwa p. Marii Jaszczyk pt. „Zaginiona lekcja hydroponiki” oraz „Moonkamksiężyc na wyciągnięcie rękiSzkoła Podstawowa im. T. Halika w Górznej wzięła udział w ogólnopolskim konkursie Innowacyjny Nauczyciel oraz Innowacyjna Szkoła 2012. Konkurs składał się z III etapów. W pierwszym jury reprezentowane przez Głos Nauczycielski, kuratorium oświaty oraz metodyków wybierało do finałów 36 nauczycieli oraz 11 Szkół. Miło nam poinformować, że nasza szkoła, jako jedna z 4 szkół podstawowych otrzymała tytuł finalisty! 
Nasze reprezentantki – Iwona Kowalska oraz Kinga Lewandowska, w dniach 21-23 września pojechały do stolicy, aby w siedzibie Microsoft opowiedzieć o projekcie. Mimo iż, do III etapu zakwalifikowano dwie inne szkoły, była to cenna lekcja. Zaszczyt jaki spotkał naszą małą, wiejską szkołę i słowa podziwu kierowane w stronę Grona Pedagogiczne oraz wrażenia z pobytu są nie do opisania. Są jeszcze nauczyciele pasjonaci, zapaleni do pracy z dziećmi i pomocy w ich rozwoju. Ten kto nie wierzy, niech przyjedzie do Górznej.. póki jeszcze szkoła istnieje."  - trochę nas zaniepokoiło to ostatnie zdanie. SP w Górznej należy do powiatu Złotów, obejmującego swoim obszarem 295km2 przepięknych terenów. Na obszarze tym mieszka (dane z 2009r.) nieco ponad 9 tysięcy mieszkańców. Taka gęstość zaludnienia stwarza pewnego rodzaju ryzyko zamykania szkół. W powiecie złotowskim taki los spotkał przykładowo Szkołę Podstawową im. Marii Gąszczak w Głomsku. Dwie inne, znajdujące się w okolicznych  Stawnicy i Zalesiu od września przyszłego roku mają przejść pod zarząd stowarzyszeń.Z podobnymi problemami boryka się wiele podobnych, małych podstawowych szkół - a szkoda, bo to właśnie one bardzo często zapewniają optymalne warunki kształcenia właśnie ze względu na małą liczbę uczniów i co się z tym wiąże większą indywidualizację nauczania i wychowania oraz możliwościami wprowadzania innowacji.
Szkoła w Górznej jest tego najlepszym przykładem. Wspomniane powyżej wyróżnienie w Forum Innowacyjnych Nauczycieli i Szkół, zajęcie pierwszego miejsca w  konkursie na  plakat prezentujący projekty przyrodnicze zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Nauk Przyrodniczych, udział  w zorganizowanej przez Polską Akademię Dzieci konferencji "Dzień Młodego Naukowca" w Gdańsku, udział w konkursie plastycznym "Moja wyprawa w kosmos" zorganizowanym przez Fundację Challenger Polska, publikacje na portalu HandsOn Universe Polska - to tylko niektóre z działań o których ostatnio słyszałem. Mam zatem nadzieję, że moje obawy na temat istnienia tej placówki są przesadzone.
Wracając jeszcze na moment do zagrożonych likwidacją placówek - w sieci znaleźć można nieco przykładowych rozwiązań podpowiadających sposoby na uratowanie istnienia małych szkół.  Warto też wiedzieć, że istnieją organizacje próbujące zajmować się tym problemem w większej skali. Przykładem może być (?) tutaj chociażby "Elementarz", fundacja istniejąca już od przeszło 20 lat.

Brak komentarzy: