wtorek, 27 listopada 2012

Warsztaty w Górznej

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\maria\WWTwGorznej.htm
Z Nowin udaliśmy się do Górznej. To właśnie tam mieści się Szkoła im. Tony'ego Halika. Jest to mała, kameralna placówka o tradycji sięgającej jeszcze okresu międzywojennego. Tym, co się odczuwa po przyjeździe jest ciepła, przyjazna atmosfera. Szkoła posiada certyfikat "Szkoły z klasą" oraz ciekawą ofertę zajęć pozaprogramowych, wspomnę tu chociażby te bezpośrednio nam znane, jak uczestnictwo dzieciaków w MoonKAM'ie wyróżnione przez Microsoft czy letnią wizytę w Gdańsku z okazji organizowanej przez PAD III Międzynarodowej Konferencji Naukowej dla Dzieci. Ewenementem jest funkcjonujące w szkole małe muzeum, stworzone przez pana Tadeusza Grzesiaka, pasjonata historii tego regionu.
Nasze zajęcia składające się z dwóch modułów rozpoczęliśmy od prezentacji poświęconej anglojęzycznym projektom edukacyjnym. Była ona adresowana do nauczycieli - można ją przejrzeć poniżej:

Druga część poświęcona była programowi WorldWide Telescope. Oprócz krótkiej prezentacji pokazaliśmy w jak łatwy i prosty sposób można zrobić seanse, dołączyć proste animacje i wykorzystanie zdjęć z zasobów programu oraz własnych, w jaki sposób do seansu dodać tekst, narracje oraz muzykę. Pokazaliśmy także przykładowe seanse. Potem był warsztat dla dzieciaków poprowadzony według podobnej formuły jak ten z Nowin. Fajny wybór zdjęć umieściła Maria na Facebook'u, aby nie zmuszać nikogo do logowania przerzuciliśmy go na Picassę:

Najciekawszy był jednak zaimprowizowany eksperyment związany z WWT. Postanowiliśmy sprawdzić, czy możliwe jest wykonanie seansu "z marszu", włączając w to dzieci:

Niby rzecz prosta - znaleźliśmy krótki wiersz, gdzie występowały nazwy obiektów Układu Słonecznego. Następnie ustawialiśmy w WWT slajdy odpowiadające kolejnym wersom, zaś dzieci podchodziły kolejno dogrywając narracje, zapisywane standardowym Rejestratorem dźwięku znajdującym się w Akcesoriach. Byliśmy ciekawi, czy organizacyjnie da się to zrobić tak, aby jakość  wykonanej w ten sposób pracy była wystarczająco dobra, by stać się tworzywem do dalszej edycji. Wcale nie musiało się to udać, wystarczyło w końcu zwyczajne dla dzieciaków rozluźnienie dyscypliny, by efekt końcowy zawierał zbyt dużo szumu czy odgłosów tła. Tymczasem efekt nas pozytywnie zaskoczył (oczywiście biorąc poprawkę, że seans poniżej to surowy materiał nagrany "ad hoc" w oparciu o środki znajdujące się pod ręką):

Pliki będące podstawą tego nagrania tradycyjnie umieściliśmy na MediaFire [1,2MB] pod adresem: http://www.mediafire.com/?dxho7w33oko74s9 Posłużą one jeszcze do dalszej obróbki, której efekty za jakiś czas wylądują na blogu. Na sam już koniec chcielibyśmy zwrócić uwagę na dwa polskojęzyczne serwisy, które mogą ułatwić organizację zajęć popularyzujących astronomię w szkołach podstawowych:

Pierwszy to serwis projektu Astrobaza. Można tam znaleźć szczegółowo rozpisany program całorocznych zajęć popularyzujących astronomię. Jego autorem jest Wiesław Skórzyński, koordynator merytoryczny Astrobaz. Jego program zawiera precyzyjnie rozpisany blok całorocznych zajęć i po pewnych adaptacjach może być punktem wyjścia  do zaplanowania i organizacji koła astronomicznego przy dowolnej szkole podstawowej czy gimnazjum. Rzecz jasna nie każdy będzie dysponował opisywanym w tym programie sprzętem, nic jednak nie stoi na przeszkodzie by zamiast niego wykorzystać to co się ma oraz sprzęt dostępny za pośrednictwem Internetu o którym sporo pisze na EuHou. Można też wykorzystać oprogramowanie umożliwiające wirtualne obserwacje, oprócz WWT świetnie się sprawdzi w tym wypadku Stellarium. Drugim godnym polecenia serwisem jest Kraków.astronomia.pl. Znajduje się w nim obszerna sekcja poświęcona organizacji zajęć pozalekcyjnych popularyzujących astronomię w szkole podstawowej. No i na koniec - nasze "3 grosze" powstałe jeszcze w trakcie Międzynarodowego Roku Astronomii są tu.

Brak komentarzy: