poniedziałek, 23 września 2013

Po powrocie z Łodzi

I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\unawe\UNAWEIndeks.htm
I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\ZiemiaPlanetaLudzi\ZiemiaPlanetaLudzi.htm
Myślałem, że zrobię z tego nieco większy tekst, ale czas goni zatem te parę zdjęć które przywiozłem z łódzkiego spotkania zamieszczam poniżej:

Jak wspomniałem, to był jeden z najlepszych wyjazdów. Głównie ze względu na feedback, który otrzymałem. Dzięki serdeczne. Poniżej zamieszczam film, zrealizowany przez klasę VI pracującą pod kierunkiem Anny Romańskiej:

To ona właśnie była koordynatorką i pomysłodawczynią łódzkiego projektu, w ramach którego zostały zrealizowane interdyscyplinarne, uczniowskie prace:

  • „Podróż Stasia i Nel” – kl. VI Szkoła Podstawowa w Wiśniowej Górze; 
  • „Najpiękniejsze miasta Europy” – kl. V – VI Szkoła Podstawowa Nr 120 w Łodzi; 
  • Ziemia i inne planety Układu Słonecznego” – praca uczniowska realizowana pod opieką Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Łodzi. Autorem seansu jest Maciej Garbacz, uczeń Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej.  Plik z filmem znajduje się również tutaj
  • “Bieguny zimna, czyli podróż z Elegancikiem i Anarukiem„ – kl. II – III Szkoła Podstawowa w Wiśniowej Górze; 
  • „Świat pod skrzydłami ptaków wędrownych” – kl. VI Szkoła Podstawowa nr 130 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi; 
  • „Wyspa Robinsona” – kl. VI - Szkoła Podstawowa w Wiśniowej Górze;

Szersze podsumowanie znaleźć można u Anny na blogu. Tutaj natomiast jeszcze przypomnę, że wszystko rozpoczęło się jeszcze na Forum Innowacyjnych Nauczycieli i Szkół, w 2011r. Żył jeszcze Bogdan Malański, my zaś byliśmy na etapie wypracowywania modelu warsztatów z WWT. To właśnie wtedy poznaliśmy nauczycieli z Łodzi, czego efektem był warsztat w marcu ubiegłego roku. Miał on typowy, szkoleniowy, zamknięty charakter, którego celem było przekazanie jak posługiwać się programem.  Nie wnikaliśmy, co stało się dalej i czy przekazane w trakcie warsztatu informacje zostały wykorzystane w praktyce szkolnej.  "Ziemia - planeta ludzi" rozpoczęła się warsztatem poprowadzonym w grudniu ubiegłego roku i stała się pierwszym projektem, gdzie mogliśmy również poznać sposób wdrożenia WorldWide Telescope w praktyce szkolnej. Doświadczenie bezcenne, uwzględniając fakt że istnieje przepaść pomiędzy światem pobożnych życzeń funkcjonującym na rozmaitych konferencjach a rzeczywistością szkolną. Mógłbym sporo o tym jeszcze pisać ale ... goni mnie czas oraz świadomość, że nie warto wszystkiego umieszczać na publicznie dostępnym blogu. Przynajmniej nie teraz, kiedyś - kto wie, może przyjdzie na to jeszcze czas.  

Brak komentarzy: