poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Witamy w Kraterze Gale'a:)

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\mated\wwthighschool\marshist.htm 
Ciekawość (Curiosity) to taka olbrzymia siła. Bez niej, nie bylibyśmy teraz tym, kim jesteśmy. Ciekawość, to także pasja, która prowadzi nas przez nasze codzienne życie. Stajemy się badaczami i naukowcami dzięki naszej potrzebie zadawania pytań i podziwiania”. - Clara Ma
To zdjęcie najpierw pojawiło się na Twitterze, zaś jego autentyczność potwierdzono około 18. Przedstawia lądującą Curiosity, a wykonał je Mars Reccoinassance Orbiter przy pomocy instrumentu HiRise. Animację pokazującą przelot Orbitera w okolicach miejsca lądowania łazika można zobaczyć na stronie JPL.  Pojawiła się również animacja złożona ze zdjęć wykonywanych przez MARDI. Złożona z 297 klatek pokazuje ostatnie dwie i pół minuty lądowania widziane z kamery znajdującej się na w dolnej części łazika. Przy okazji przypomniało mi się, jak cztery lata temu lądował Phoenix. MRO wykonał wówczas  bardzo podobne zdjęcie. Misja Phoenixa zakończyła się w listopadzie 2008r. MRO, który znalazł się na marsjańskiej orbicie w marcu 2006r. jest ciągle w dobrej formie.  Poniżej mam jeszcze film z pierwszej z konferencji prasowych po lądowaniu:

W chwili gdy przesyłano pierwsze zdjęcia, transmisję z lądowania Curiosity oglądało przeszło 209 tysięcy osób:
O godzinie 7:33 łazik szczęśliwie wylądował w Kraterze Gale'a. Najpewniej uzupełnię sobie jeszcze tego posta, a tymczasem tak rejon lądowania prezentuje się w interaktywnym tutorialu na stronach MSL JPL
Zachęcam do wirtualnej eksploracji. Zdjęcia z realnej obejrzymy już niebawem - pierwszy ich zestaw pojawił się już na stronie JPL:
Pochodzą one z kamer Hazcam, umożliwiających sprawdzenie czy na drodze łazika nie ma przeszkód. Poniżej mam jeszcze skrócony zapis ostatnich minut lądowania:

Pełną wersję można obejrzeć tutaj.

Brak komentarzy: