niedziela, 5 sierpnia 2012

"The clock is running"

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\mated\wwthighschool\marshist.htm
Jeżeli wszystko pójdzie OK, to lądowanie Curiosity nastąpi jutro o godzinie 7:17. Pierwszy sygnał na Ziemię dotrze około 7:30.
Poniżej linki umożliwiające podgląd tego, co dzieje się z misją:
Eyes of the Solar Systemhttp://eyes.nasa.gov/index.html
Polskie Forum Astronautyczne: link do wątku misji
Strona MSL: http://mars.jpl.nasa.gov/msl/participate/
NASA’s Curiosity Mars Roverwww.facebook.com/MarsCuriosity
kosmonauta.net: Lądowanie MSL - relacja na żywo
Curiosity Camhttp://www.ustream.tv/nasajpl
Atak na Marsjanwww.facebook.com/events/187409281389271/
Nad lądowaniem będzie czuwać ekipa znajdująca się w budynku 230 Laboratorium Napędów Odrzutowych w Pasadenie:
Dorzucę jeszcze zapis wczorajszy zapis konferencji prasowej i myślę, że obraz przygotowań do lądowania MSL mam gotowy:

Z PFA: Symulacja strategi komunikacji http://youtu.be/7yB9-oMj2ew?t=11m15s .

Mam jeszcze zdjęcie, przedstawiające obok Curiosity łaziki z poprzednich misji. Najmniejszy z nich to Sojourner który wylądował na Czerwonej Planecie w ramach misji  Mars Pathfinder w 1997roku. Nazwano go na cześć Sojourner Truth.  Nazwę łazika zaproponowała Valerie Ambroise, dwunastolatka której esej zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez The Planetary Society i JPL. Warto odwiedzić ciągle istniejącą w sieci stronę tej misji, gdzie można znaleźć ciekawe materiały edukacyjne. Sojourner pracował przez dwa i pół miesiąca (działał do 27 września 1997 roku, mimo że jego żywotność była szacowana na miesiąc, przebył w tym czasie 52 metry), dokonał 15 analiz chemicznych, przesłał na Ziemię (za pośrednictwem lądownika) 550 zdjęć i wykonał wiele eksperymentów z myślą o przyszłych łazikach. - tyle z Wikipedii. Nad Sojournerem widać kopię jednego z bliźniaczych robotów które nazwano Spirit i Opportunity. Związany jest z nimi Triumph of the dream,  film nakręcony przez Normana Seeff'a. Niestety, nie udało mi się go znaleźć w całości polecam fragmenty znajdujące się na stronach autora. Wracając jeszcze do powyższego zdjęcia - nietrudno zauważyć, jak bardzo Curiosity jest większa od każdego z łazików z poprzednich misji. Wszystko za sprawą wyposażenia naukowego, co sprawia że jest to najnowocześniejszy robot z tych, które brały udział w marsjańskich misjach:
Niestety nie ma nic za darmo - Curiosity jest znaczenie cięższa od swoich poprzedników co wymusiło opracowanie zupełnie nowej procedury lądowania. Zerkam jeszcze na moment na symulację misji.

Brak komentarzy: