sobota, 19 stycznia 2013

Nowy Kepler Star Wheel & KOI 172.02

I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\solarsystemambassadors\12\Discovering New Worlds.htm
W grudniu 2009 napisałem tekst o zestawie na który składały się karty oraz planisfera pokazujące  niektóre z gwiazd posiadających egzoplanety.  Od sierpnia ubiegłego roku dostępna jest zaktualizowana wersja tej planisfery. Jest ona bardziej czytelna od swojej poprzedniczki. Liczbę gwiazd posiadających egzoplanety ograniczono na niej do 17 wybierając przy tym te z gwiazd które na pewno można dostrzec gołym okiem. Aby nie było przy tym wątpliwości - jest to maleńki ułamek z liczby odkrytych egzoplanet. W chwili gdy piszę ten tekst exoplanets.org wymienia 678 nowych światów, zaś w kolejce czeka 2223 kandydatów pochodzących z obserwacji Keplera. Na niektórych z nich może istnieć życie, ich orbity mieszczą się bowiem w obrębach ekosfer macierzystych gwiazd:

Jedną z nich jest właśnie  KOI 172.02:
Aby bliżej się przyjrzeć jej położeniu, wystarczy przywołać sieciowego klienta WWT, tak natomiast prezentuje się ona na infografice pochodzącej ze space.com:
Find out the facts about the most Earth-like exoplanet yet found in this SPACE.com infographic.
Source SPACE.com: All about our solar system, outer space and exploration
Rzecz jasna jej wygląd to wyłącznie wizja artysty a choć napis na powyższej infografice brzmi obiecująco, trzeba pamiętać że skrót KOI oznacza kandydatkę na egzoplanetę, której istnienie wymaga potwierdzenia dodatkowymi obserwacjami. Ciekawy tekst na ten temat  znajduje się na blogu Planetary Society. Istnienie "gdzieś tam" być może drugiej Ziemi ekscytuje, nic zatem dziwnego, że ogłoszenie tego odkrycia było jedną z większych atrakcji niedawnego zjazdu Amerykańskiego  Towarzystwa Astronomicznego.  

Brak komentarzy: