piątek, 28 czerwca 2013

Medaliony gotowe ...

I:\outdoordisk\film\04scenawloska\04italianstage.htm
... a raczej identyfikatory, ułatwiające wczucie się dzieciaków w role zalotników, którzy dowiedzieli się o wypadku naszej bohaterki: "Ponieważ majętną była, szybko widząc co się święci,  przybieżeli do jej ręki (oraz kasy) konkurenci. Każdy z nich liczył na jedno - nim dziewczyna zazna zgonu od ukąszenia pająka, wpierw zostanie jego żoną. Swe intencje maskowali - W końcu nikt z nich nie był głupi,  za to każdy starał się jak mógł Isabellę przekupić." - tyle fragment scenariusza.
Obiecałem sobie jednak, że umieszczę na blogu parę informacji o prawdziwej Isabelli Andreini, żyjącej w 16 wieku aktorce komedii dell'arte, a zatem ... tak najprawdopodobniej wyglądała. Fragment ilustracji obok pochodzi z obrazu przedstawiającego występ trupy Gelosi, w której Isabella występowała. Urodziła się w Padwie, w 1578r. W wieku  16 lat wstąpiła do trupy Comici Gelosi, jednej z bardziej uznanych trup aktorskich komedii dell'arte owych czasów. W tym samym roku poznała i poślubiła Francesco Andreini, z którym nie tylko wspólnie występowała lecz również od 1589r. zarządzała trupą, której Francesco stał się dyrektorem. Oznaczało to między innymi wyszukiwanie potencjalnych sponsorów, negocjacje handlowe, planowanie repertuaru. Występowali przed arystokracją owych czasów, między innymi Ferdynandem I Medyceuszem a nawet zdarzyło im się wystąpić przed królem Francji Henrykiem IV.  Była również pisarką i poetką, kwestionującą miejscami w swej twórczości pozycję kobiety w ówczesnym społeczeństwie. W roku 1601 została zaakceptowana przez towarzystwo literackie Accademia Degli Intenti w Padwie, co było sporym osiągnięciem, uwzględniając fakt że w tego typu grupach kobiety nie były zbyt mile widziane. W konkursie poetyckim zorganizowanym przez kardynała Aldobrandini potrafiła zdobyć drugie miejsce, ustępując jedynie Torquato Tasso, chrześcijańskiemu poecie uważanemu za jednego z najwybitniejszych twórców włoskiego renesansu. Źródła na które trafiłem podkreślają również, że była oddaną matką i żoną - urodziła trzech synów i cztery córki, z których pierworodny, Giambattista poszedł w ślady rodziców. Zmarła w 1604r. Pozostawiła po sobie (oprócz spuścizny literackiej) Isabellę, nową rolę w komedii dell'arte, wzorowaną na jej występach:
Charakterystycznymi cechami Isabelli są między innymi: duża ekspresywność, charakterystyczne ułożenie stóp wzorowane na baletnicach, odgrywanie roli obłędnie zakochanej.
I to by było w skrócie wszystko. Kompilując powyższy tekst opierałem się na Wikipedii, warto również zajrzeć do biografii znajdującej się na stronach Uniwersytetu Chicago .

Brak komentarzy: