piątek, 25 kwietnia 2014

Luna 2

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\bcek\bcek.htm
I:\orbiter\ch7\esero\goinghome\goinghome.htm
Ciekawe, co by David Scott powiedział o widocznej poniżej bazie? Jej twórcą jest jeden z członków społeczności skupionej wokół Orbitera noszący pseudonim paddy2:
W jego zamyśle jest to futurystyczny obiekt wchodzący w skład infrastruktury jednej z firm zajmujących się pracami wydobywczymi na powierzchni Księżyca. Charakteryzują ją tak: "It is the home to its expanding mining operation and hosts the Deep Space Particle Probe (DSPP), Solar Wind Analysis Station (SWAS) and the Lunar-link Comms Tower (LLCT) . 
With 2 Landing Pads and 8 breathable GeoHabitat modules, which also host the operational control functions,  it is base to over 60 full time staff and is able to provide accommodation to other rotating mining staff.  Landing should be done to Pad1, it will take an arrow freighter (Just!). Pad2 is for smaller craft to lift off from." Po instalacji pozwoliłem sobie ją jeszcze nieco rozbudować dokładając do jednego ze scenariuszy standardowy moduł Prelude III oraz umieszczając na jednym z lądowisk Deltę Glider IV. Będzie jak znalazł do księżycowych eksploracji. Dorzuciłem jeszcze kartę z jej parametrami, wśród których są: długość szerokość selenograficzna, ilość lądowisk oraz parametry częstotliwości ich nadajników naprowadzających, parametry pasa startowego oraz na końcu częstotliwość i zasięg nadajnika ułatwiającego lokalizację bazy. Poniżej widać jeszcze lokalizację na powierzchni Księżyca. Jest ona oznaczona żółtym kwadratem:
Niestety, nieprędko przyjdzie nam oglądać takie bazy na księżycowej powierzchni. Właśnie przeglądam sobie hasło Colonization of the Moon w Wikipedii. Jest tam mowa, że pierwsze bazy mogą powstać nie wcześniej niż w 2030r. i będą to bazy badawcze. Trzeba przy tym pamiętać, że są to tylko propozycje - nie ma mowy w nich o faktycznych, zatwierdzonych planach eksploracji. Niemniej temat fascynuje, przewijając się co raz to w rozmaitych artykułach, konkursach czy pracach artystów chociażby takich jak Walter Myers, który już zagościł na tym blogu.

Brak komentarzy: