sobota, 14 czerwca 2014

Przed "Bielanami"

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\bcek\bcek.htm
Poniższy tekst stanowi uzupełnienie informacji zawartych w Przewodniku dla ucznia po WorldWide Telescope przygotowanym pod kątem prezentacji którą poprowadzę w poniedziałek w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie.  Aby zatem wszystko było zrozumiałe, dobrze jest go mieć pod ręką lub wyświetlić klikając tutaj. W przeciwnym razie niektóre z informacji znajdujących się poniżej mogą wydawać się wyrwane z kontekstu. Poniższe punkty ściśle korespondują z punktami znajdującymi się w Przewodniku.
ad. 1: Zanim zainstalujemy program, możemy się zapoznać z jego wersją uruchamianą w przeglądarce. Nie wymaga ona żadnej instalacji, po prostu przechodzimy pod adres: http://www.worldwidetelescope.org/webclient/?client=html5. Tak wygląda ona zaraz po uruchomieniu w Chromie, pierwszą rzeczą która się wyświetla jest okienko powitalne zawierające podstawowe informacje jak posługiwać się programem: 
ad. 2: Tekst widoczny w okienku został przetłumaczony w punkcie drugim Przewodnika. Okienko zamykamy klikając Close, jeśli klikniemy Tour WWT Features zobaczymy prezentację możliwości programu. Jeżeli znamy angielski, warto się z nią zapoznać.
ad. 3: Wspomniane w Przewodniku zakładki Eksploruj, Seanse oraz Szukaj to odpowiednio  Explore, Guided Tours oraz Search. Widać je na grafice poniżej:
A przy okazji - ustawiłem program tak, aby wyświetlił Sombrero, piękną galaktykę znajdującą się ok. 30 milionów lat świetlnych od Ziemi.
ad 5: "Odszukaj miniatury opisane Solar System (Sky) oraz Planets and Moons – to właśnie z nich będziemy korzystać w tym podręczniku. " - tak brzmi fragment punktu piątego przewodnika. Co jednak robi słowo podręcznik w raptem dwustronicowym opracowaniu? Otóż warto wiedzieć, że Przewodnik wchodzi w skład większej całości materiałów dedykowanych uczniom gimnazjów i liceów. Utrzymane w konwencji kształcenia przed dociekanie dostępne są  na dedykowanej WorldWide Telescope stronie znajdującej się na portalu Pil Network.
ad 6: Część seansów, o których mowa w tym punkcie została przetłumaczona na język polski oraz opublikowana również jako nagrania video na YouTube. Zachęcam do zapoznania się z przykładami dwóch z nich: Piękna kosmosu oraz  Małego Księcia. Wykaz pozostałych przetłumaczonych przez nas seansów można znaleźć na EuHou.
ad 9: Z widokiem Ziemi w 3D powiązane są seanse które można znaleźć w tekście Wędrówka po Ziemi z Peterem Turcan'em oraz Ziemia nocą.
ad 10: Kiedy wybierzemy Planet pierwsze, co zobaczymy to widok Marsa. Warto się przy nim zatrzymać i spróbować zlokalizować na przykład Dolinę Marinerów:
Jest  to największy kanion w Układzie Słonecznym.
ad 11: "Wybierz niebo (Sky). Ta opcja umożliwi ci zobaczenie nieba w różnych pasmach elektromagnetycznego spektrum, które możesz wybrać z listy Obrazy." - tak brzmi ten punkt w Przewodniku. Jeżeli interesuje nas przykład wykorzystania możliwości obserwacji kosmosu w różnych pasmach warto obejrzeć seans Centrum Drogi Mlecznej.
ad 12: W Panoramach możemy znaleźć między innymi ten widok:
Przedstawia on astronautę przy łaziku używanym w trakcie misji Apollo 17. Był to ostatni pobyt człowieka na Księżycu. Historia tej misji została opowiedziana między innymi w filmach dokumentalnych Apollo 17-Ostatni zdobywcy Księżyca oraz Apollo 17 Ostatnie ślady na Księżycu. Warto też wiedzieć, że w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT znajduje się obszerna wystawa poświęcona programowi wypraw załogowych na Księżyc.
Wszystko to, co opisałem powyżej da się zrealizować w wersji WorldWide Telescope uruchamianej w przeglądarce. Jak wspomniałem, nie wymaga ona instalacji - po prostu wchodzimy na stronę: http://worldwidetelescope.org/webclient/?client=html5 i tyle. Jeżeli jednak chcemy mieć zainstalowaną wersję stacjonarną, należy wejść na stronę http://www.worldwidetelescope.org/Download/. Jeżeli posiadamy system Windows 7 lub wyższy, pobieranie rozpocznie się automatycznie. Jeśli jednak mamy system starszy, pojawi się ostrzeżenie i sugestia aby zainstalować wersję WorldWide Telescope Legacy która znajduje się pod adresem: http://www.worldwidetelescope.org/Download/?Legacy. Obie wersje wymagają do swojej pracy środowiska NET Framework, którego instalator znajduje się pod adresem: http://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=17851.

Brak komentarzy: