sobota, 18 października 2014

EarthKAM i Orbiter w "Kosmosie"

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\Olsztyn\olsztyn.htm
Tak prezentuje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna w Orbiterze:
Zanim się wytłumaczę, co robi ona po raz kolejny na blogu zachęcam aby się zastanowić nad realizmem jej wyglądu. Na ile jest on zgodny ze schematem stacji przedstawiającym jej konfigurację na teraz? Można też porównać ją z modelem znajdującym się w WWT::
Podobnie z położeniem - czy w czasie gdy wykonywałem zrzut ekranu stacja faktycznie wlatywała nad Francję? Wcale nie jestem pewien. W przypadku Orbitera musiałbym sięgnąć po to, w przypadku WWT wczytać właściwe TLE.

Nie o modelach stacji jednak chcę pisać czy jej położeniu, lecz zwrócić na fakt że ukazał się niedawno kolejny numer Kosmosu. Udało nam się zamieścić tam obok siebie dwa  teksty. Pierwszy z nich dotyczy EarthKAM'u i szczególnie go polecam. Nie tyle, by się nim chwalić - lecz zachęcam by pokazać go znajomemu nauczycielowi jeśli takowego się posiada.  Dzięki temu być może EarthKAM trafi do kolejnej z polskich szkół, ciągle bowiem uczestniczy ich w tej akcji zbyt mało, chyba raptem kilkadziesiąt. Ile dokładnie nie wiem -  informacje o akcji docierały do szkół w różny sposób. Część dowiedziała się o tym samodzielnie, część za pośrednictwem EuHou czy trenerów CNK, gdzie EarhKAM dotarł za pośrednictwem ARISS
Najbliższy EarthKAM odbędzie się pomiędzy 28 a 31 października. Jest zatem jeszcze trochę czasu aby się zarejestrować i zaznajomić z portalem umożliwiającym udział w akcji. Przypomnę, że wszystkie niezbędne informacje co i jak zrobić można znaleźć w Helpie. Zachęcam również do przejrzenia postów opatrzonych etykietą EarthKam na tym blogu. Wracając jeszcze na moment do terminu rozpoczęcia -  jak widzę uległ on zmianie. Pierwotnie jesienny EarthKAM miał się rozegrać pomiędzy 21 a 25 października. Miała mieć miejsce również dogrywka w listopadzie. Jej zapowiedź znikła jednak ze strony głównej.  Obawiam się zatem, że listopadowa akcja jest odwołana. Tym bardziej zatem warto skorzystać z możliwości uczestnictwa w październiku. Drugi z tekstów zamieszczonych w "Kosmosie" poświęciliśmy Orbiterowi. Krótki, zwięzły (jak to bywa przy limicie znaków) lecz mam nadzieję że oddający to co trzeba, by wyobrazić sobie klimat i możliwości tego programu. No i chyba najważniejsze - przy jego pomocy da się stworzyć całkiem udaną (mam nadzieję) symulację EarthKAM'u. Dlatego właśnie wzmiankę o nim zamieszczam w tym poście, zaś w międzyczasie uzupełniłem wirtualnego ISS'a załogą:
I to by było chyba tyle na razie, by zamknąć temat obecności EarthKAM'u i Orbitera w aktualnym Kosmosie. Zanim zamienię tego posta na pdf, pora przekonać się, co ciekawego ma do powiedzenia Morgan Freeman. W filmie dołączonym do jednego z poprzednich Kosmosów zastanawiał się on czy żyjemy po śmierci i nawet całkiem dobrze mu to szło. Teraz z kolei będzie porcja rozważań czy możemy żyć wiecznie. Kolejne z naiwnych pytań ... lecz lubię Freemana, więc zobaczę i posłucham pewnie z przyjemnością.

Brak komentarzy: