piątek, 30 stycznia 2015

Bajki robotów: Interstellar ;)

I:\pappert\blendedlearning\smallbasic\
Zamiast Blade Runner'a będzie jednak Interstellar:
 Obejrzałem ten film przed chwilą i porównywanie z Kosmiczną Odyseją wydaje mi się naciągane, nie licząc może poetyki ostatnich dwudziestu paru minut akcji. Ciekawe, jak wypadnie porównanie z Grawitacją. Wracając jednak do Bajek: zabawnym trafem fabuła tego środowiska programistycznego którym chcę się pobawić w tym roku odpowiada miejscami fabule Interstellar:
Tak zaś wygląda śmiałek, od którego sprawności zależeć będzie powodzenie misji:
Jego przygody będę co jakiś czas opisywał na tym blogu. I to by było na tyle. Niebawem się muszę pakować - o 18.50 zamykają bibliotekę w której piszę tego posta.
  

wtorek, 27 stycznia 2015

Orbiter na ten rok

I:\orbiter\Orbiter.htm
Myślę sobie, że powyższy kalendarz można by zrobić lepiej. Ale co tam, darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby. Widoczne pod skrzydłami wahadłowca miniatury są klikalne i powodują otwarcie odpowiednich dokumentów. Dorzucę jeszcze scenariusz DG IV gotowej do startu z dość nietypowego miejsca:
Teraz może grafikę przypominającą o możliwości stworzenia modelu Strzały:
No i na koniec linki do: dokumentacji pokazującej przykład modyfikacji autopilota, poprzedniego kalendarza oraz tutoriale z forum Orbitera.

sobota, 24 stycznia 2015

Koniec stycznia z EarthKAM'em

I:\orbiter\ch7\EarthCam\EarthCam.htm
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z wewnętrznym Układem Słonecznym w tle: 
Przyznaję, cokolwiek przerysowany widok - ustawiając tą scenę w WWT przestawiłem suwak określający rozmiar planet na Large.
Właśnie otrzymałem serię kodów umożliwiających uczestnictwo w styczniowym EarthKAM'ie. Pierwsza w tym roku akcja w trakcie której można fotografować powierzchnię Ziemi za pomocą aparatu znajdującego się na stacji  rozpocznie się jutro i potrwa do końca stycznia. Ponieważ nie pierwszy raz o tym piszę, osadziłem sobie poniżej arkusz będący zestawieniem tekstów poświęconych tej akcji:

Może się komuś przyda, 

czwartek, 22 stycznia 2015

Klasyczne Menu Start w Windows 8 i 8.1

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\software\wintips\Windowstips.htm
Przyznam, że jedną z rzeczy która najbardziej mnie wkurzała w Windows 8.1 był brak klasycznego menu Start. Po szybkim zguglowaniu tematu trafiłem na poniższy tutorial:


I faktycznie, po pobraniu i instalacji Clasic Shella przywitał mnie swojski widok menu start do którego przyzwyczaiłem się na drugiej z maszyn gdzie ciągle mam zainstalowane XP. Jeśli ktoś nie lubi videotutoriali, to zamiast oglądać powyższy film może sięgnąć po krótki artykuł znajdujący się na portalu VideoTesty.pl
I to by było chyba wszystko, reasumując: Classic Shell to mała, nieobciążająca zbyt zasobów aplikacja robiąca w elegancki sposób to co trzeba. Gorąco polecam każdemu, kto podobnie jak ja wkurzał się na nie do końca przemyślane "usprawnienie" polegające na zamianie w nowych Windowsach klasycznego menu start na "płytki". 

poniedziałek, 19 stycznia 2015

Bajki robotów

I:\pappert\blendedlearning\smallbasic\MicrosoftSmalBasic.htm
O czym roboty bajdurzą?

Na razie szukają tytanu. Takie tam maleńkie wprawki przed Blade Runnerem;)

niedziela, 11 stycznia 2015

WWT na otwarcie roku

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\americanpilotages\JaktorobiliAmerykanie.htm
Poniższy film pokazał się jakiś tydzień temu na stronie programu:
Najważniejsza w nim jest wiadomość, że WorldWide Telescope staje się programem o otwartym kodzie. Jak wpłynie to na dalszy rozwój aplikacji czas pokaże. Nowością jest również portal http://wwtstories.org/, gdzie opisano niektóre z przykładów zastosowań tego programu. 
O niektórych z nich pisałem już na tym blogu. U nas natomiast na razie nie mam koncepcji na dalszy rozwój Ambasadorów WWT. Mam tu na myśli przede wszystkim rozwój nowych materiałów edukacyjnych.  No, ale jeszcze zobaczymy. Teraz natomiast przypomnę, że nagranie mojej ostatniej prezentacji wygłoszonej w trakcie konferencji "Astronomia i badania kosmiczne w edukacji" znajduje się pod tym adresem, natomiast ostatnie podsumowanie działań związanych z WWT jest tutaj.
Update, 31 marca:
Bardzo ciekawym wystąpieniem na temat możliwości WWT jest pokaz poprowadzony przez Curtisa Wonga w ramach programu Future Initiative organizowanego przez system uczelni znajdujących się w Nowym Jorku. Prezentacja pod tytułem Mapping the Universe and Other Small Things trwa przeszło godzinę i pokazuje chyba wszystkie  najważniejsze aspekty posługiwania się WWT:

czwartek, 1 stycznia 2015

2015

I:\pappert\guideddiscovery\sillyquestion\Naiwnepytanie.htm 
Jedną z melodii która "przyczepiła" się do mnie pod koniec ubiegłego roku była właśnie ta:
Niech rozpocznie zatem i rok obecny. Wszystkiego najlepszego i powodzenia w przekraczaniu granic. Tego życzę Wam wszystkim w Nowym Roku.