Choć jeszcze mamy rok 2010, Astronomowie bez granic już planują obchody Międzynarodowego Miesiąca z Astronomią w roku przyszłym. Ma on wyglądać tak:
2-3 kwietnia: obserwacje Saturna. W tym roku w kwietniu Saturn za bardzo nie dopisał. Chodzi mi tutaj o pierścienie, które były ustawione do nas "kantem", co niestety ograniczało ich widoczność. Jak będzie w roku przyszłym? Sprawdziłem to przed chwilą na Stellarium - będzie lepiej:)
9 kwietnia: Star Party. Jak może taka impreza wyglądać? Baaardzo różnie. Zachęcam do obejrzenia filmiku zrealizowanego w 2009r. w Skopie. Jak widać taki pokaz da się przeprowadzić nawet w mieście, gdzie zanieczyszczenie sztucznym światłem jest dość znaczne. Można też do tego podejść zupełnie inaczej. Poniżej zamieszczam filmik, będący zapowiedzią Star Party organizowanego przez Gianlucę Massi:
Organizowane przez niego Starparty będzie mieć miejsce już niebawem, pierwszego grudnia o godzinie 22 UT. Rzecz jasna, będzie mieć miejsce ono online, podaję adres.
10-16 kwietnia: tydzień z Księżycem. Dla przypomnienia, Księżycową noc obchodziliśmy ostatnio wspólnie z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
17 kwietnia: dzień Słońca. Jakoś tak przypomniała mi się wizyta w Młodzieżowym Obserwatorium w Niepołomicach, jeszcze w ubiegłym roku:
Natomiast link do tekstu zawierającego parę pomysłów możliwych do wykorzystania w trakcie Słonecznego dnia jest tu.
Tak w skrócie to wygląda. Być może będzie kolejna szansa, aby załapać się na obserwacje z Gianlucą Massim. W tym roku niestety mi nie wyszło;)
Międzynarodowy Miesiąc z Astronomią jest jedną z imprez będących pokłosiem Międzynarodowego Roku Astronomii. Organizowany jest on przez Astronomów bez Granic. Na naszym blogu towarzyszące mu teksty oznaczyłem etykietą GAM. Kończę filmem będącym pierwszą częścią wywiadu z Johnem Dobsonem:
Człowiek-legenda, założyciel Sidewalk Astronomers, wynalazca montażu nazwanego jego nazwiskiem właśnie niedawno ukończył 95 lat. W tegorocznym Miesiącu z Astronomią wystąpił w serii wywiadów z najbardziej znaczącymi postaciami świata astronomii amatorskiej. Myślę, że w przyszłym roku pojawi się w niej również.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz