Najbliższy tydzień w ramach Światowego Miesiąca Astronomii jest poświęcony Saturnowi. Astronomowie bez granic zachęcają między innymi do uczestnictwa w projekcie: Saturn Observing Campaign. Pod koniec tygodnia ma się odbyć kampania obserwacyjna Saturn for All. Zapowiada się ciekawie, sądząc po podobnych kampaniach poświęconych Wenus oraz Marsowi. Dla mnie będzie to okazja do cofnięcia się do materiałów poświęconych Saturnowi które powstały w ubiegłym roku.
Poniżej zamieszczam jeszcze dla przypomnienia prezentację powstałą w ramach Galileuszowych Nocy:
Saturn Gn
Na początek może położenie Saturna na nocnym niebie. Trochę dziwacznie wygląda to "Stellarium", prawda? Napisałem w cudzysłowiu, bowiem Stellarium to nie jest, ale Nightshade o którym więcej można przeczytać tu. Program ten jest używany w mobilnych planetariach o których całkiem sporo można znaleźć na EuHou.View more presentations from JacekKupras.
Gdy znajdę jeszcze coś ciekawego, zamieszczę to poniżej.
Update 16 kwietnia:
W zasadzie mógłbym napisać, że z Saturnem mam jak na razie pecha. Chociaż ... Takie zdjęcie Saturna wykonują dzisiaj teleskopy Mikroobserwatorium. Po powiększeniu wygląda ono tak: Widać wyraźnie ustawiony do nas krawędzią pierścień, co w przypadku z reguły "przepalonych" zdjęć jakie można znaleźć w archiwum dość rzadko się zdarza.Na koniec jeszcze, powyżej Saturn uchwycony na kanaryjskim Sloohu 17 kwietnia o godzinie 20:52:UT. Zdjęcie zostało wykonane przez sondę Cassini o której misji można poczytać tu.
Nadmienię jeszcze, że sporo dodatków poświęconych Saturnowi można znaleźć w repozytorium Celestii. Jak wyglądają natomiast księżyce Saturna na Orbiterze można zobaczyć tu:
Saturnandmoons
View more presentations from JacekKupras.
Powyższy album zawiera grafiki pokazujące, jak wyglądają księżyce Saturna w podstawowej konfiguracji Orbitera. Aby poprawić ich wygląd możemy sięgnąć po któreś z rozszerzeń rekomendowanych na forum Orbitera.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz