sobota, 10 kwietnia 2010

Dzień Słońca.

Powyższe zdjęcie Słońca wykonałem kiedyś rano polując na Wenus. Z polowania za wiele nie wyszło (chmury), lecz seria słonecznych zdjęć udała się znakomicie.
W Międzynarodowym Miesiącu Astronomii dziś przypada Dzień Słońca. Z tej okazji ekipa Virtual Observatory organizuje pokaz, który rozpocznie się o 14:30. Nie sprawdzałem pogody we Włoszech, lecz jeśli dobrze pójdzie transmisję będziemy mogli obejrzeć klikając ten link. Nie pisałem chyba o tym wcześniej, lecz Słoneczko można sobie pooglądać również przy pomocy automatycznego obserwatorium Solaris znajdującego się w Opolu. Niestety, w chwili gdy piszę tego posta pada tam deszcz. Jak nasza gwiazda wygląda w obiektywach SOHO możemy się przekonać klikając tu.Witryna poświęcona SOHO oczywiście posiada również sekcję dla nauczycieli. Zawiera ona prezentacje oraz ćwiczenia adresowane do różnych grup wiekowych. Poniżej zamieszczam reprodukcję jednej ze stron ćwiczenia typu "wskaż różnice" którego tematem są słoneczne obserwatoria:
Drugie z tych ćwiczeń dotyczące obserwacji plam słonecznych w oparciu o uzyskane zdjęcia pozwoliłem sobie w całości przerzucić na SlideShare:
O tym, w jaki sposób naukowcy bawią się tymi danymi można się przekonać wykonując któreś z ćwiczeń zawartych na stronie Space Observatories in School:
Zawarte tam ćwiczenia są adresowane mniej więcej do grup wiekowych odpowiadających gimnazjum. Można tam również znaleźć papierowy model sondy. Skoro już o ćwiczeniach mowa, to Słońce dla każdego można znaleźć na EuHou.
Ciekawie wyglądają zasoby znajdujące się na stronie SOHO Free Stuff. Można tam znaleźć do pobrania zarówno album Best of Soho (uwaga 500MB do pobrania!), są screensaver'y. Ja jednak polecam programik Sun Spotter, którego zrzut ekranu widać obok. Ta maleńka aplikacja licząca 3,5MB umożliwia ściągnięcie jednego z aktualnych zdjęć Słońca. Nie wymaga ona instalacji - uruchamiamy ją bezpośrednio z pliku exe który może się znajdować w dowolnym folderze czy to na komputerze czy na flashu. Oczywiście połączenie z Internetem musimy w trakcie pracy z programem mieć aktywne.
O zegarach słonecznych już pisałem. Ten, który widać poniżej powstał w Scratchu:
Pozostałe projekty związane w jakiś sposób ze Słońcem są tu.
Jeżeli chodzi o obserwacje Słoneczka na żywo, to świetną instrukcję, dla przypomnienia popełnił Kanarkus Maximus. Jeden z najprostszych sposobów prezentuje młody na poniższym zdjęciu wykonanym w MOA:
Dla przypomnienia opis tej obserwacji znajduje się tu. Na koniec, ponieważ o Słońcu w ubiegłym roku było sporo, to wszystkie posty można wybrać klikając tu.
Update: Jak widzę na stronach Bellatrix Observatory pogoda pokrzyżowała słoneczny show. Tak to już bywa - a tymczasem widoczny po lewej papierowy model Słońca znajduje się na stronach Canona. PDF zawierający model liczy 19 stron i oprócz widocznego modelu zawiera również małą książeczkę zawierającą kluczowe fakty dotyczące naszej dziennej gwiazdy. W dziale w którym znajduje się ten model również znaleźć zegar słoneczny oraz modele Układu Słonecznego w wersji kopernikańskiej i ptolemejskiej. No i na koniec jeszcze, ponieważ Słońce było również bohaterem Nocy Galileuszowych (oraz dni:), przypomnę prezentację którą pozwoliłem sobie skopiować na Slideshare:
Sun Gn
View more presentations from JacekKupras.
Myślę, że dobrze nadaje się ona do tworzenia prezentacji własnych, zawiera bowiem "w pigułce" wszystko to, co jest istotne.
Na sam koniec, wymieniając narzędzia które mogą się przydać w "słonecznej" domowej astronomii koniecznie trzeba wspomnieć o spektroskopach. Tak wygląda "rozkładówka" jednego z nich którego szablon można pobrać ze stron GMA.
Co z tym szablonem się robi, można zobaczyć tu. Byłoby jednak rażącą niesprawiedliwością, gdybym nie wspomniał o polskich pomysłach na domową spektroskopię:
Opracował je Ariel Majcher z EuHou. Na zlinkowanej stronie można znaleźć zarówno opis wykonania spektroskopu jak i przykłady ćwiczeń. Można również zerknąć na astro4you, astroforum, zaś siatki dyfrakcyjne można zamówić tu.
Update:
Protuberancją uchwyconą przez Solar Dynamic Observatory:
Oraz widocznym poniżej przepisem na zegar słoneczny:
Jak na razie zamykam sobie temat Słońca.

1 komentarz:

Dominika Starańska pisze...

Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.