sobota, 20 sierpnia 2011

Jak oni to zrobili - "Apollo - początek programu", "Wyprawa na Księżyc"

Ech, ten księżycowy sentyment. Poniżej widać moduł księżycowy misji Apollo 17 tuż po wylądowaniu na Srebrnym Globie:

Grafika powstała w efekcie zainstalowania najnowszej wersji AMSO. Dorzucę jeszcze do kompletu wykonane wczoraj zdjęcie pochodzące z Microobserwatorium:
Księżyc co raz bardziej ubywa zaś jutro znajdzie się w ostatniej kwadrze. Warto mu wówczas przyjrzeć się bliżej - jest to czas, kiedy cienie rzucane przez góry czy kratery nadają powierzchni Srebrnego Globu najbardziej plastyczny wygląd.
Ostatnio wpadły mi w ręce dwie książki. Obie, choć adresowane do różnych odbiorców mogą mieć charakter przewodników, będących zachętą do dalszych poszukiwań. Pierwszą z nich jest "Apollo - początek programu", wydana w ukazującej się z "Wiedzą i życiem" serii "Historia podboju kosmosu".
Autorem tomiku poświęconego początkom księżycowego programu jest Robert Godwin, który we wstępie pisze: "Większość opracowań dotyczących programu Apollo skrupulatnie pomija długi łańcuch zdarzeń, które doprowadziły do lądowania człowieka na Księżycu. Rzadko można się spotkać ze wzmiankami na temat lotów poprzedzających Apollo 7, który był pierwszą misją załogową w programie. Musi to budzić zaciekawienie czytelników, którzy zwykli rozpoczynać liczenie od jedynki, a nie od siódemki. Jednak dotyczy to tylko osób naprawdę zainteresowanych tematem; większość po prostu nie zwraca uwagi na oczywistą niekonsekwencję, wynikającą z pominięcia całego etapu lotów próbnych. Zadaniem tej książki jest wypełnienie tej poważnej luki w publikacjać na temat programu Apollo". Choć niewielka objętościowo, książeczka zawiera chyba wszystkie istotne informacje dotyczące wstępnej fazy księżycowego programu, poczynając od startu SA-1, kończąc zaś na misji Apollo 10, która praktycznie otarła się o Księżyc. Poniżej widać jedno ze wspomnianych w niej wydarzeń, którym był test nowego modelu skafandra kosmicznego:
Przeprowadzono go w ramach misji Apollo 9. W odróżnieniu od swoich poprzedników posiadał on autonomiczny system podtrzymywania życia i zapewniał lepszą ochronę przed zabójczym dla człowieka środowiskiem jakim jest przestrzeń kosmiczna. Były to już ostatnie szlify przed lądowaniem na Księżycu, które miało nastąpić trzy miesiące później.
Kolejną książką, przy której chciałem się zatrzymać jest "Wyprawa na Księżyc. Wielki skok ludzkości". Autorem jej jest Jerry Stone - szukając informacji na jego temat trafiłem na wykład, który wygłosił w Gresham College:
Wracając jednak do książki - jest ona wydana w formie naśladującej pamiątkowy album i adresowana do raczej młodych czytelników:
Wnętrze zawiera 11 rozdziałów: Czarodziejski Księżyc, Wyścig kosmiczny, Apollo 11 i Saturn V, Śmiało przed siebie, Dzień startu, Podróż, Człowiek na Księżycu, Badania, Powrót do domu, Sięgnąć gwiazd, Przyszłość.

Książeczka stanowić może świetne narzędzie dla kogoś, kto popularyzuje astronautykę, szczególnie wśród dzieciaków. Wystarczy, przykładowo, wykorzystać jej spis treści jako ściągę pod schemat prelekcji lub prezentacji. Cennym pomysłem może być również przygotowanie reprodukcji znajdujących się w książce grafik. W większości przypadków są one reprodukcjami historycznych zdjęć czy ilustracji pochodzących z publicznie dostępnych archiwów NASA, nie naruszamy zatem niczyich praw autorskich. Jeżeli jednak poszukujemy czegoś bardziej konkretnego na temat programu Apollo, to przed zakupem "Wyprawy na Księżyc" warto się zastanowić. Książka jest ewidentnie adresowana do młodszych czytelników i ktoś, kto poszukuje obszerniejszych informacji na temat kulisów amerykańskiego księżycowego programu będzie może być jej zawartością rozczarowany. Sądzę, że sedno oddaje tutaj fragment recenzji, którą znalazłem w sieci: "There are other books on the Apollo 11 anniversary that are far better written, contain much more information and evoke a greater sense of awe than this one. But in an era when getting kids to even open a book can be a challenge, this one gets top marks for accessibility. Definitely one for the collectors too!". Na razie może przerwę pisanie. Wrócę do niego jutro, a tymczasem kolejny screen z Orbitera:
Wydać na nim astronautów misji Apollo 15 chwilę po wyładunku pojazdu LRV. Jego twórcą był polski inżynier, Mieczysław Bekker.
Update 21 sierpnia;
Mamy zatem niedzielę. Właśnie przeglądam wątek Polecane książki znajdujący się na forum Astronautyka. Z "księżycowych" znajduję w nim na szybko książkę Porażka nie wchodzi w grę napisaną przez Gene Kranz'a. Niestety, "Kierunek Księżyc. Kulisy amerykańskiego programu księżycowego" wydaje się dostępny już wyłącznie na Allegro. Udało mi się jednak znaleźć przynajmniej rozdział pierwszy. Szukam jeszcze informacji o możliwym powrocie ludzi na Księżyc. We wspomnianym wcześniej albumie na pytanie "Kiedy odbędzie się następna wyprawa na Księżyc?" znalazłem odpowiedź: "NASA zamierza powrócić na Księżyc około 2020 roku, toteż astronauci tworzący pierwszą załogę urodzili się prawdopodobnie około 1980 roku (biorąc pod uwagę wiek członków załogi Apollo 11)". Nie dziwi mnie to specjalnie. Książka została wydana w 2009r., kiedy jeszcze nie podjęto decyzji o anulowaniu programu Constellation. A teraz? Cóż, mamy kryzys i różowo to nie wygląda. Na szczęście zawsze pozostaje nam Orbiter;) Potrzebne zaś tutoriale znajdziemy tutaj.
Update 2011 12 11
Ciekawe artykuły na temat misji Apollo znajdują się w serwisie kosmonauta.net. Są tam między innymi: 40-ta rocznica Apollo-13. Część pierwsza: opis i przygotowania do misjiApollo-14. Część pierwsza: opis i przygotowania do misjiMisja Apollo-15. Część I: przygotowanie i start misjiMisja Apollo-15. Część VI: EVA-3, start z powierzchni Księżyca

Brak komentarzy: