niedziela, 28 sierpnia 2011

Mars jak w Hewelianum dla każdego

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\mated\wwthighschool\marshist.htm
Od pobytu nad morzem mijają właśnie dwa tygodnie, a ja powoli porządkuję sobie wrażenia i zdjęcia związane z tym projektem. Właśnie przeglądam sobie zdjęcia z EduParku i Hewelianum. Jest wśród nich parę poświęconych eksploracji Marsa:
A gdyby tak pokusić się o wykonanie podobnej dioramy? W najbliższym czasie raczej mi to nie grozi, lecz nic nie kosztuje by trochę pomyszkować w sieci. Powiedzmy zatem, że chcemy przygotować prezentację dotyczącą "Curiosity", która w stronę Czerwonej Planety poleci w listopadzie (najprawdopodobniej będzie to 25). Co będzie nam potrzebne? Czy przy tym zbankrutujemy? Jak tanim kosztem urządzić coś podobnego?
1. Panel z informacjami na temat misji: lepiej darujmy sobie wykonanie podświetlanych paneli. Zamiast nich możemy użyć: telewizora plazmowego (rzecz jasna pożyczonego) lub ekranów dotykowych. Efekt powinien być wystarczająco dobry - poniżej zamieszczam dla przykładu zdjęcia wykonane w trakcie naszej ubiegłorocznej Księżycowej Nocki:
Widoczne powyżej stanowiska sprawdziły się całkiem nieźle. Jeżeli chodzi o odpowiednie prezentacje - nie powinno być problemu. Na nasowskich stronach jest sporo animacji, podobnych chociażby do tej:
Można ją pobrać z galerii nasowskich multimediów. Potrzebujemy czegoś dłuższego? Czemu nie:
Niezły opis tej animacji jest na Universe Today.
2. Diorama: Miejscem lądowania łazika ma być znajdujący się na wschodniej półkuli krater Gale'a. Film, pokazujący jego widok w 3dD zamieszczam poniżej:

Nie będzie również problemów ze znalezieniem odpowiednich grafik:



Zarówno ta po lewej jak i powyższa pochodzą z Wikipedii. Widać na nich topografię krateru, rejon lądowania łazika, oznaczenia kanionów które są obiektem największego zainteresowania naukowców. Ta po lewej może być jeszcze dodatkowo wykorzystana do stworzenia odpowiedniej scenografii w Colobocie, posiadającym bardzo prosty mechanizm przekształcania podobnych zdjęć w modele 3D powierzchni scen. Ale odbiegam od tematu - miało być przecież o dioramie. Niezłym źródłem grafik użytecznych do projektowania dioramy może być również WWT. Tak, przykładowo prezentuje się fragment panoramy z miejsca lądowania Feniksa:
Jeżeli chodzi o stronę materiałową - nie sprawdzałem, z czego wykonano dioramę w Hewelianum. Udało mi się znaleźć natomiast w jednym ze starszych tekstów zdjęcie przedstawiające wykonanie dioramy z papieru:
Dla przypomnienia pochodzi ono pierwotnie ze stron Imagiverse, gdzie opisane były warsztaty prowadzone w Montessori School of Corona w Kalifornii. Skoro już mamy dioramę, to może ..
3. Poszukajmy modeli łazików. Na początek może model z Lego:
rover1
Fajny, szkoda tylko że brakuje w nim opisu. Trafiłem na niego za pośrednictwem strony Make: technology of your time. Do jego rekonstrukcji można użyć LDD - obawiam się jednak, że cena efektu odstraszy ... choć na pewno nie lego-maniaków;) Przy okazji - udaje mi się znaleźć kompletną wersję dioramy stworzonej z lego. Jej autorem jest John Knight, z którym wywiad można poczytać na PARS3C. Szukam jeszcze komercyjnych zestawów do stworzenia "Curiosity" ... a tu nic, pozostaje zatem ponownie odwiedzić ten sam serwis o którym pisałem w Kolejnej nocy z Księżycem. Chwilę się po nim rozglądam i proszę, "Ciekawość" jest:
Jak widać w dwóch wersjach, dla tych bardziej cierpliwych i tych mniej;) Nie tylko zresztą ona. Znajdziemy tam również model MRO:
Przypomnę, że sonda ta będzie pełnić funkcję przekaźnika pomiędzy łazikiem a Ziemią, gdzie jej sygnał będzie łapać czasza jednej z anten DSN. Jeżeli i jej model chcemy dołączyć do kompletu, to po chwili szukania rzecz jasna znajdziemy go w sieci - jest tu.
Update 31 sierpnia
Na blogu Emily pojawił się właśnie filmik pokazujący animację marsjańskich chmur:

Towarzyszy mu opis, jak taką animację wykonać przy pomocy darmowych narzędzi, są w nim również linki do poprzednich tutoriali gdzie między innymi znaleźć można opisuje w jaki sposób pracować ze zdjęciami znajdującymi się na stronach misji Mars Expres. Przy okazji przypomniał mi się model Fobosa, który onegdaj Emily wykonała - widać go po lewej stronie. Opis wraz z siatką umożliwiającą wykonanie tego modelu jest tu. Wypada dorzucić samą planetę. Siatki Marsa umożliwiające wykonanie globusa znajdziemy między innymi na stronie USGS, Neat Stuff oraz Views of the Solar System.
Update 12 września 2011:
Znalazłem jeszcze coś dla ambitnych (i przez ambitnych zrobione):

Może być;)?

Brak komentarzy: