piątek, 20 stycznia 2012

Konferencja "Przyszłość edukacji w kontekście inicjatyw pozaszkolnych"; Gdynia 14 stycznia 2012

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\bct\konferencja20120114\Konferencjaindeks.htm

Tak oto doszliśmy do miejsca, w którym wypada opowiedzieć co robiliśmy nad morzem. Powyżej widać Agatę Hofman oraz Elę Kowalczyk w trakcie otwarcia konferencji, której tytułem rozpoczęliśmy ten tekst:

Agata jest pomysłodawczynią projektu Polska Akademia Dzieci. Najkrócej rzecz ujmując: "Projekt zaprasza uczelnie wyższe w Polsce, niepubliczne oraz państwowe, do otwierania bezpłatnie bram na jeden zjazd Młodych Naukowców w miesiącu. Comiesięczny zjazd składałby się z dwóch wykładów: wykład otwarty prowadzony przez wykładowców akademickich dla dzieci (doktorantów, doktorów oraz profesorów) oraz wykład prowadzony przez Młodego Naukowca." Młodymi Naukowcami są umownie nazwane dzieciaki prowadzące wykłady. Zachęcam do zapoznania się z ich przykładowymi prezentacjami. Ela z kolei prowadzi w Szkole Podstawowej nr. 35 w Gdańsku projekt Pasje Dziecięce.
Oprócz nich swoje wystąpienia mieli: prof. dr hab. inż. Eligiusz Mieloszyk (Za rękę z Einsteinem), dr inż. Anna Mietlarek-Kropidłowska (koordynator merytoryczny PAD), dr Tomasz Komendziński (UMK Toruń), dr Paweł Hostyński (Polskie Towarzystwo Badania Gier). Fotorelacja z konferencji znajduje się tutaj.
Nasze "pięć minut" poświęcone było doświadczeniom, które wynieśliśmy ze współpracy z różnymi organizacjami prowadząc warsztaty dla dzieci:
Opowiedzieliśmy między innymi o współpracy z MDK w Bytomiu, Muzeum Górnośląskim, EuHou. Mam nadzieję że udało nam się przekazać pewnego rodzaju przesłanie, mówiące że współpraca pomiędzy osobami zajmującymi się nieformalną edukacją a zawodowcami jest jak najbardziej możliwa. Poprowadziliśmy również przykładowy warsztat dla kilkunastoosobowej grupy dzieci:
Wykorzystaliśmy w nim nieco astro-zabaw - widoczna powyżej dziewczynka przygotowuje do lądowania Phoenixa.  Poniżej widać natomiast stanowisko, gdzie dzieciaki mogły pobawić się w cumowanie do stacji kosmicznej:
Był to dla nas najsympatyczniejszy element całej imprezy, nie zdziwię się jeżeli Dorota poświęci mu dodatkowy post:)
Odwołania:
I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\bct\konferencja20120114\Konferencjaindeks.htm

Brak komentarzy: